Натурализиран Македонец од Србија ќе води државен македонски бизнис вреден 250 милиони евра

Српскиот државјанин  Александар Обрадовиќ ќе биде нов директор на државната енергетска компанија ЕЛЕМ, објави телевизијата Алсат М според која одлуката сè уште не е...

Најинвентивната реклама на светот (видео)

Вистински филм сними компанијата Нивеа за еден од своите производи пред извесно време. Заплет како во најдобрите драми, стотина актери, драма, кулминација за Оскар....

Македонија ги прекинува рекламите на Би – Би – Си и Си – Ен...

Грчката организација „Македонска лига“ објави дека новата македонска влада ги прекинала договорите со британскиот радио - телевизиски јавен сервис Би - Би - Си...

Заев: Нема да ги довршиме „бандитските“ автопати

Премиерот Зоран Заев денеска од собраниската говорница потврди дека има сериозни пропусти во изградбата на автопатската делница од Кичево до Охрид која државата ја...

Грчка фирма го купува прилепски „Мермерен комбинат“

Грчката компанија „Павлидис С.А. Марбл-Гранит“ ќе биде нов газда на „Мермерниот комбинат“ од Прилеп откако холандскиот доминантен сопственик фирмата „Стоун Воркс Холдинг Кооператиеф У.А.“...

Ќе почекаме за побрзо патување до Охрид и Штип

  Изместувањето на трасата поради грешки во проектирањето и дополнителни трошоци кои што не биле дел од првичниот договор се причините за запирање на изградбата...

Амазон ја презема најголемата компанија за органска храна во светот

Трговскиот онлајн гигант Amazon ќе го преземе ланецот супермаркети Whole Foods за 13,7 милијарди долари, а тоа веднаш влијаеше на цената на акциите на...

Македонија ќе биде поканета да учествува во гасоводот ТАП

Швајцарската компанија „Trans Adriatic Pipeline AG“ која што ги координира активностите за изградба на гасоводот ТАП заедно со другите фирми основачи и владата во...

Нова влада стари приказни: Вицепремиер во војна со медиуми

По објавувањето на анализата на проектот Призма на Балканската истражувачка мрежа (БИРН) во која се зборува за врската меѓу компанија во сопственост на вицепремиерот...

ТЕЦ Осломеј во опасност, не ги задоволува еко – стандардите на ЕУ

Кичевската термоцентрала Осломеј е една од балканските термоелектрани кои што не ги исполнуваат новите европски стандарди за загадување и нема да може да функционира...

Последни вести

Постери со барање за апсење на Заев ја преплавија Македонија

На повеќе локации низ Македонија и Скопје од вчера се поставени постери преку кои Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) од Канада бара...

Македонските туристи во Грција ги „просветлуваат“ со нови налепници

Судејќи според објава на „Твитер“, автомобилите на македонските туристи што одат на одмор во Грција летово ги китат со нов вид налепници со „историската...

,,Не може кога не сакаат луѓето” – Порака на академик Ќулафкова преку цитат...

Во својата беседа за Живко Чинго одржана на 13 август 2018 година во Велгошти, академик Катица Ќулавкова ја објаснува сета катарза низ која што...

Само Вучиќ има помала претседателска плата од Иванов!

Највисока плата меѓу претседателите на земјите од регионот, има словенечкиот претседател, Борут Пахор, а најниска – неговиот српски колега – Александар Вучиќ. Пахор месечно заработува...