Македонија меѓу петте главни трговски партнери на Бугарија

Турција, Русија, Кина, Србија, Македонија и Египет станаа главни трговски партнери во Бугарија во јули, годинава. Во периодот од јануари до јули 2017 година, извозот...

Дадоа отказ зашто газдата им барал илјадници евра отштета

Девет текстилни работнички од Штип денес си дадоа отказ откако газдата на конфекцијата „Банк и Скот“ минатата недела најпрво ги истерал од работа, а...

Грците имаат проблем со нашето име, за пари не прават проблем

Додека политичарите измислуваат „топла вода“ за зближување на двете земји бизнисот цвета. Во првата половина од оваа година, Грција дотурка до позиција на трет по...

Подготовка на најбрзиот авион: 20 минути од Лондон до Њујорк

Зарем не би било одлично да можете да патувате преку Атлантскиот Океан толку долго колку што ви треба да одите на работа во утринските...

Македонците уриваат рекорди во Грција

И покрај политичките тензии околу името Македонците продолжуваат да ги уриваат рекордите во бројот на туристи кои што својот летен одмор или пократки престои...

„Трансмет“ со најниска цена победила на тендер на ЕЛЕМ распишан од новата влада

Победата на компанијата „Трансмет“ на јавен тендер на државната компанија ЕЛЕМ за потребите на РЕК Битола е чиста и фирмата на Сеад Кочан повторно...

Новиот Титаник вреди 300 милиони евра (видео)

Титаник ќе заполови одново и тоа следната година кога ќе биде готова копијата на славниот брод потонат пред еден век. Австралискиот милијардер Клив Пламер...

Летната понуда во Западна Мекедонија проширена со плажа во Дебар (видео)

Тоа што мештаните и луѓето што потекнуваат од Дебарскиот крај го знаат, и што функционира веќе неколку години, беше предмет на одлична разработка, низ...

Во Србија започнува дел од „Патот на свилата“, Македонија чека

Во ноември започнуваат работите на железничката линија Белград - Будимпешта која што ќе ја градат кинески компании и која што патувањето од главниот град...

Македонија преговара со 15 компании од автомобилската индустрија

Македонија преговара со 15 производители на автоделови за инвестиции во Македонија, објавиле македонски претставници за специјализираниот портал „Automotive News Europe“, кој објавува напис за...

Последни вести

Твит на денот: Бегството на Груевски пример за регионална соработка

Секаквите можни рути на движење на македонскиот експремиер Никола Груевски до Унгарија, кои во објавата на Валери Хопкинс од Будимпешта на Твитер се споени...

Против аерозагадувањето 1,5 милион евра – за мебел и возила 7 (ВИДЕО)

Граѓанските здруженија се незадоволни од одлуката на владата со 1,5 милиони евра да го решава проблемот со енормната загаденост на воздухот. Буџетот на владата за...

Др Арсланагиќ го дијагностицира „киднапирањето“ на Груевски

Тезата на премиерот Зоран Заев дека експремиерот Никола Груевски можеби бил киднапиран измами реакција од Твитер-профилот „Др Арсланагиќ“. „Пред да изјавите дека некој е киднапиран,...

Еден кадар, илјада зборови: И гол, и македонски знамиња, и уставно име (ФОТО)

Победата на македонските фудбалери од 2:0 во Лихтенштајн синоќа во Лига на нации, колку што е значајна од спортски аспект, толку има и историска...