„Трансмет“ со најниска цена победила на тендер на ЕЛЕМ распишан од новата влада

Победата на компанијата „Трансмет“ на јавен тендер на државната компанија ЕЛЕМ за потребите на РЕК Битола е чиста и фирмата на Сеад Кочан повторно...

Новиот Титаник вреди 300 милиони евра (видео)

Титаник ќе заполови одново и тоа следната година кога ќе биде готова копијата на славниот брод потонат пред еден век. Австралискиот милијардер Клив Пламер...

Летната понуда во Западна Мекедонија проширена со плажа во Дебар (видео)

Тоа што мештаните и луѓето што потекнуваат од Дебарскиот крај го знаат, и што функционира веќе неколку години, беше предмет на одлична разработка, низ...

Во Србија започнува дел од „Патот на свилата“, Македонија чека

Во ноември започнуваат работите на железничката линија Белград - Будимпешта која што ќе ја градат кинески компании и која што патувањето од главниот град...

Македонија преговара со 15 компании од автомобилската индустрија

Македонија преговара со 15 производители на автоделови за инвестиции во Македонија, објавиле македонски претставници за специјализираниот портал „Automotive News Europe“, кој објавува напис за...

Македонија е најефтина земја во Европа

Најскапата земја во групата земји во која се членките на Европската Унија, члените на ЕФТА и земјите кандидати за членство е Швајцарија. Според истражувањето за...

„Нож во грб за Борисов“ од Скопје

Бугарските коментатори како нож во грб од македонските власти за бугарскиот премиер Борисов ги објаснуваат контактите меѓу српските, македонските и грчките власти поврзани со...

Договорот меѓу Македонија и Бугарија „мириса на сурова нафта“

  Напорите на Скопје и Софија да го затворат својот конфликт не се само политички или билатерални туку имаат позадина која што е поврзана со...

Косово се заканува со трговска војна против Македонија

Доколку македонската влада не ги укине „нетрифните“ бариери за косовските производи Косово ќе започне трговска војна против јужниот сосед кој што не ги почитува...

Кој е најбогат на светот: Гејтс или Безос

Кратко време во претходното деноноќие основачот на Амазон, Џеф Безос го надмина Бил Гејтс, основачот на софтферскиот гигант Мајкрософт и неколку часа беше најбогата...

Последни вести

Советникот на СЈО Тортевски во срамна пресметка со демонстранти (ВИДЕО)

Адвокатот Александар Тортевски кој е советник на СЈО попладнево имал вербална расправија со учесниците на уредно пријавениот јавен протест во центарот на Скопје. Тој пристигнал...

Георгиев: Договорите не мора секогаш да се исполнат

…„Топлите прегратки помеѓу Борисов и Заев не ги стоплија душите на двата народа. Министерот за НАТО (одбрана) на Бугарија секојдневно фрла отровни стрели кон...

Заев демантира, Ципрас анекс скицира – пишува Горан Момироски

Македонскиот премиер деновиве навидум ја смири јавноста откако на прашањето дали има сознанија дека Грција подготвува анекс на Преспанскиот договор со кој ќе се...

Груевски сликан во Будимпешта

На Фејсбук попладнево се споделува фотографија од Никола Груевски фотографиран, наводно во Будимпешта, на која се гледа како екс-македонскиот премиер облечен во црвена јакна...