Ламборџини претстави автомобил на иднината (ВИДЕО)

„Terzo Millennio“ (Трет милениуми) е името за новиот бренд во автомобилскиот дизајн, а италијанскиот производител на автомобили Ламборџини го претстави на Технолошкиот институт на...

Палестинец со нож нападна израелски чувар (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

На главната автобуска станица во Ерусалим, денеска Палестинец со нож нападна израелски чувар. Од нападот 25-годишниот чувар се здоби тешка телесна, а 24-годишниот палестински напаѓач,...

Македонија за Борисов стана Скопје пред Ципрас (ВИДЕО)

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој се труди да се претстави како промотор на Македонија во евроатлантските интеграции, денеска во Белград не ѝ го ни...
video

„Елено, ќерко“ во изведба на хрватски хор ги одушеви вараждинци (ВИДЕО)

На македонските народни песни тешко може да се одолее, за што зборува аплаузот по изведбата на „Елено, ќерко“ од хрватски хор во Вараждин. „Капелата 'Paulina...

Ердоган на петочна молитва со „непостоечкото“ турско малцинство во Грција

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, на средбата со турскиот Тајип Реџеп Ердоган, вчера побарал почитување на човековите права и на малцинствата во Турција и во...

Во МОБ ечеше „Дурловски, Дурловски“, ќе добие ли казна публиката?

Публиката во Македонската опера и балет вечерва кажа што мисли за обвинението за тероризам против првенецот на МОБ Игор Дурловски кој доби 30 дена...

Хаос во Палестина, закажана седница на СБ на ОН (ВИДЕО)

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи вонредна седница по унилатералното признавање на Ерусалим за главен град на Израел од страна на САД,...

Пожари направија пекол во Калифорнија (ВИДЕО)

Пожарите што беснеат во Калифорнија стигнаа до првите предградија на Лос Анѓелес. Агенции јавуваат дека пожарите кои се вон контрола досега зафатиле повеќе од 26.000...

На Јункер му излета „Македонија“, па ја поправи „грешката“ (ВИДЕО)

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер, на денешната заедничка прес-конференција во Брисел со македонскиот премиер Зоран Заев и со еврокомесарот на проширување Јоханес Хан...

На Балканот се вратиле 300 „борци“ на ИСИЛ (ВИДЕО)

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и на земјите во регионов покажуваат дека, од појавата на Исламска држава (ИСИЛ), на Блискиот исток од...

Последни вести

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Бура во СДСМ и меѓу “шарените” по изборот на нов министер за здравство

Изборот на неврохирургот, Венко Филипче кој беше советник на екс министерот за здравство, Никола Тодоров, а сега е советник во владата на премиерот Заев,...

Царкњас: Голем срам е во мир и со држава да им го даваме името...

Архимандрит Никодим Царкњас упати предупредувачки пораки до македонскиот народ во последната емисија „Во Центар“ на Васко Ефтов на телевизија Алфа, насловена „Дали ќе капитулираме како...

Венко Филипче потврдил дека е идниот министер за здравство

  Во наредните два дена, пратениците во Собранието ќе треба да се изјаснат за предлогот на СДСМ, за иден министер за здравство да биде избран...