„Бутарис пак ја направи истата грешка, рече Македонија“, пишуваат грчки медиуми

За грчките медиуми не помина незабележана изјавата на градоначалникот на Солун кој во еден момент изговори Македонија за земјата во која вчера беше во...
video

Бутарис пред Заев кажа – Македонија! (ВИДЕО)

Случајно или не, одговарајќи на новинарски прашања по денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје солунскиот градоначалник Јанис Бутарис ја нарече државава...

Македонија ќе излезе на Јадранско Море (ВИДЕО)

За околу 100 километри би се скратило растојанието до јадранското пристаниште Драч, со новиот автопат Арбри кој перспективно ги ги поврзал Тирана и Скопје. „Тоа...

Протерана од САД заради една реченица!

Педесетгодишната Захрија Пуровиќ деновиве беше депортирана во Црна Гора од САД по 30 години престој во таа земја. Нејзините проблеми започнале во 2001 година, кога,...

Рецепт на баба и дедо од Македонија им носи богатство во САД (видео)

Кристина и Михаела се мајка и ќерка кои со помош на рецептот за ајвар на баба и дедо од Македонија успешно се пробиваат на...

Брат на мафијаш претепа италијански новинар пред камера (ВИДЕО)

Римското обвинителство отвори истрага откако брат на еден локален мафијаш физички нападна новинар на РАИ за време на разговор пред камера. По прашањето за пријателство...

Заев сакал да им нуди домати и зелка на Русите – тие му готвеле...

Miнистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера потврди дека премиерот Зоран Заев веќе две години бил под постојани закани за атентат. „Од 2015 година Заев...

Заев: Бараме ново име за државата

Македонскиот премиер Зоран Заев, во интервју за црногорската АнтенаМ изјави дека се бара ново име на државата. „Верувам дека ќе најдеме ново име и начин...

Неофашисти маршираа по улиците Рим(ВИДЕО)

Околу илјада членови на нефашистичката партија Форца Нуова маршираа вчера на улиците на Рим, соопшти портпаролката на полицијата. Под името „Марш на домобраните“ оваа парада...

Министерка избега од лути бегалци во Данска(ВИДЕО)

Ингер Стојберг, министерка за имиграција, интеграција и домување, вчера го посети центарот за депортација во Sjaelsmark каде се сместени бегалци на кои не им...

Последни вести

На Бутарис му се малку над милион Македонци годишно во Солун

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис не ги заборави туристите од Македонија на промоцијата на неговиот град во Виена како туристичка и бизнис дестинација без оглед...

Слобода за Темелко бараат и Македонци од Австралија и од Италија

На повиците од разни страни од Македонија и од дијаспората за ослободување на Едмонд Темелко се придружија и Македонска православна заедница во Австралија, како...

Чавдар Николов: Заев цица од Борисов кој пак цица од Меркел (фото)

Бугарскиот сатиричар и карикатурист Чавдар Николов на свој начин ги опишува последните собитија на релација Скопје - Софија Според неговата карикатура Македонија преку премиерот Заев...

Во Бугарија не исклучуваат отпор од Руската црква за барањето од МПЦ

Во однос на барањето на Македонска православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) до Бугарска православна црква (БПЦ) да ѝ стане мајка не е исклучено...