Пападакис: ЕУ не е подготвена за проширување – го „бајпасира“ Западен Балкан

„Малку е претерано да се каже дека можат Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија и Македонија да го заземат испразнетото место по заминувањето на...

Лапсус: Бугарскиот амбасадор му се заблагодари на Осман Бујари (ВИДЕО)

На почетокот на обраќањето пред Комисијата за европски прашања, Иван Великов Петков, амбасадор на Република Бугарија во Македонија, денеска го згреши името на вицепремиерот за...

Нема повисоки плати за вратоврски (ВИДЕО)

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се откажа од намерата двојно да си ја зголеми својата плата и платите на членовите на владата, по жестоката реакција...

Деца од Струмица понудија идеи за Коридорот 8 (ВИДЕО)

Додека бугарските и македонските политичари бараат финансирање за Коридорот №8, деца од Струмица веќе имаат подготвени проекти како транспортната поврзаност помеѓу Бугарија и Република...

Кошаркарско додавање на векот (ВИДЕО)

Леброн Џејмс го најде Анте Жижиќ за лесно забивање во дуелот во кој Лејкерси го совладаа Кливленд со 127-113, а додавањето на „кралот“ денеска...

Бразилците не го даваат екс-претседателот Лула (ВИДЕО)

Федералната полиција во Бразил го одложи апсењето поранешниот претседател Лула да Силва кој, опкружен со стотици негови поддржувачи, престојуваше во главниот штаб на синдикатот...

Триесетмина повредени на еврејски празник во Лондон (ВИДЕО)

Околу 30 лица биле повредени на еврејски фестивал по експлозија на оган запален на отворено во Стемфорд Хил, Лондон. Според некои извештаи, причина за експлозијата...

Аманатидис: Црквата на пјРМ го напушта името „македонска“ (ВИДЕО)

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Јоанис Аманатидис во изјава за ЕРТ потврдува дека МПЦ, според него, „во својот назив, го напушта терминот 'македонска',...

Сензација во Русија: Елиминиран светскиот шампион Германија! (ВИДЕО)

Бранителот на титулата Германија е елиминиран уште во групната фаза на Светското фудбалско првенство во Русија со поразот од 2:0 против Јужна Кореја во...

Ружин: Времето во иднина ќе се мери како „пред“ и „по“ референдумот! (ВИДЕО)

„Референдумот е историски момент за државата, можеби најзачање по референдумот за независност. Сметам дека во иднина во Македонија времето ќе се мери како пред и...

Последни вести

Ексамбасадор на СРЈ: Сè е решено околу референдумот и на Русија тоа ѝ е...

Поранешниот амбасадор на некогашна СР Југославија во Белорусија, Среќко Ѓукиќ, во врска со референдумот во Македонија смета дека сè е решено и оти на...

Гордиот татко чија ќерка не доби 40 илјади долари од Македонија за студии во...

Не можам, а да не кажам... Денес ќерка ми М-р Јана Богданоска, магистар по физика (астрономија), дипломиран физичар - астрономија и астрофизика, дипломиран професор...

Салтирова Давидовски: Заменете ги чоколадата за децата со позитивна комуникација

Ана Салтирова Давидовски е социјален работиник кој има магистрирано на менаџмент на човечки ресурси, Менаџер за човечки ресурси во АМСМ, NLP (неуролингвистичко програмирање) Тренер...

Зошто Македонија прифатила Erga omnes, открива премиерот

Во отворена програма на Телма премиерот Заев откри зошто Македонија го прифатила принципот Erga Omnes односно земјата да има едно име за сите употреби,...