Заев до Цариград испратил замолница, а не писмо (ВИДЕО)

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска не сакаше да ја коментира содржината на писмото испратено од премиерот Зоран Заев до вселенскиот патријарх Вартоломеј. Бошњаковски сега...

Заев и пред Јункер рече дека му е прифатлива географска одредница (ВИДЕО)

Спорот за името со соседна Грција да се реши со ново име кое ќе вклучува географска одредница ако тоа е трајно решение за затворање...

Захариева гледа шанси за ФИРОМ во ЕУ (ВИДЕО)

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева се залага за поголема присутност и анагажираност на Европска унија во земјите на Западен Балкан за да се...

Кошаркарско додавање на векот (ВИДЕО)

Леброн Џејмс го најде Анте Жижиќ за лесно забивање во дуелот во кој Лејкерси го совладаа Кливленд со 127-113, а додавањето на „кралот“ денеска...

„Ај Кју“ ја сефтосаа сцената за „Евросонг“ во Лисабон (ВИДЕО)

Македонскиот претставник „Ај Кју“ ја почувствува сцената на која ќе се одржи годинашната „Песна на Евровизија“ во Лисабон, на која ја имаше својата прва...

Градоначалникот на Центар не ја прекрши традицијата пред Бадник (ВИДЕО)

Саша Богдановиќ, градоначалникот на општина Центар, на Фејсбук им посака на сите православни верници здравје, успех и благосостојба. Тој вчера, во пресрет на Бадник ги...

Снимено спектакуларно бегство со хеликоптер од затвор (ВИДЕО)

Осудениот убиец Редоа Фаид (46) денес избега сод хеликоптер, а на социјалните мрежи се појави видео за тоа „филмско бегство“. Никој не бил повреден и...

Уапсени 25 каталонски политичари, Барселона на нозе  (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

  Демонстранти во Каталонија се судрија со полицијата откако Врховниот суд на Шпанија оцени дека на 25 каталонски лидери треба да им се суди за...

„Цепелинот“ од Лазаров и „шраубата“ од Стоилов за незаборав (ВИДЕО)

Два момента од големото реми 25:25 со уште поголемиот противник, европскиот ракометен првак Германија, долго ќе се прераскажуваат меѓу љубителите на ракометот во Македонија,...

Пак хаос во Киев, 100 уапсени (ВИДЕО)

Демонстранти во Киев се судрија со полицијата која започна со отстранување на нивниот протестен камп. 100 лица биле уапсени, а десет лица беа повредени,...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...