Заев: Не може „Нова Македонија“, некој ќе праша каде е старата (ВИДЕО)

Во синоќешното интервју за 24 Вести, премиерот Зоран Заев рече дека е 99 проценти убеден дека е можно да се постигне договор со Грција...

100 денари за еден час паркинг на Водно (ВИДЕО)

На Средно Водно одново ќе се оди со автомобил за викенди и празници, но се воведува паркинг од 100 денари за првиот, и по...

Падна воен авион во Алжир – 250 загинати (ВИДЕО)

Воен авион се урна денеска во близина на аеродромот Буфарик, недалеку од главниот град Алжир, а според извештаите на локалните медиуми, 250 лица загинаа. Авионот...

Дачиќ најдобар пејач меѓу министрите и надобар министер меѓу пејачите (ВИДЕО)

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, синоќа приреди вечера во чест на својот грчки колега, Никос Коцијас, а на гостинот му  запеа...

На црната индустрија црно ѝ се пишува (ВИДЕО)

Мерките за ограничен увоз на челичните производи во Европската унија и САД претставуваат закана за компаниите од овој сектор. Митко Кочовски, претседател на Здружението на...

Танкер се заби во историска палата на Босфор (ВИДЕО)

Огромен танкер се тежок 62.000 тони се заби во историска палата на брегот на Босфор. Палатата Хекимбаши Салих Ефенди која потекнува од 18 век е...

Македонката Михаилова во топ 10 на шоуто „Германија бара суперѕвезда“ (ВИДЕО)

Емилија Михаилова, Македонка од Швајцарија, се проби меѓу десетте најдобри во 15. сезона од шоуто „Германија бара суперѕвезда“ на телевизијата РТЛ. За нејзиниот дел од...

Пожар во кулата „Трамп“ во Њујорк, еден загинат (ВИДЕО)

Едно лице почина откако се здоби со сериозни повреди во пожарот кој изби на 50 кат во кулата „Трамп“ во Њујорк. 120 пожарникари неколку часови...

Бразилците не го даваат екс-претседателот Лула (ВИДЕО)

Федералната полиција во Бразил го одложи апсењето поранешниот претседател Лула да Силва кој, опкружен со стотици негови поддржувачи, престојуваше во главниот штаб на синдикатот...

Во Ерусалим го чекаат светиот оган (ВИДЕО)

Илјадници христијани од целиот свет  денеска во Ерусалим чекаат да се појави светиот оган во Храмот на Божјиот гроб. По неколку часа литургија и молитва,...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...