Лигњи, октопод и вино „Кир Јани“ на вечерата на Бутарис и Заев во Солун...

„Имавме многу пријатна вечера со г-дин Заев, кој е овде приватно, бидејќи ние сме поврзани со лична врска“, рече градоначалникот Јанис Бутарис, по синоќешната...

Авион се заби во зграда во Малта

Приватен авион, наводно во сопственост на Лорд Ешкрофт, поранешен заменик-претседател на bбитанската Конзервативна партија, се забил во зградата на меѓународниот аеродром во Малта. Силен ветер го...

Во Преспанско Езеро живее „роднина“ на чудовиштето Неси од Лох Нес

Локални жители тврдат дека успеале да снимат „чудовиште“ во Преспанско Езеро, кое наликувало на славната Неси од езерото Лох Нес во Шкотска. https://youtu.be/MOygSpctvoo   На снимката се...

Мигранти од Србија се бунтуваат, се плашат да не бидат депортирани во Македонија

Хуманитарните групи велат дека околу 500 луѓе живеат под отворено небо низ цела Србија, избегнувајќи да го регистрираат своето присуство кај  властите од страв...

А, од љубов не се бега (ВИДЕО)

Полицијата го уапси, но и веднаш го ослободи човекот што скокнал на сцена и го прегрнал турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на...

Како е уапсен „баронот“ на кокаинот во Грција (ВИДЕО)

Неговото апсење на почетокот на декември претставуваше главен удар на трговијата со кокаин. Мартин, 33 годишен Србин, како што го претставуваат грчки медиуми, бил уапсен...

Момче прободено во автобус во тепачка за девојка (ВИДЕО)

Во автобус број 57 денеска избила тепачка меѓу две групи малолетници во која било прободено 17-годишно момче. Повредениот во пределот на ногата бил веднаш пренесен...

Заев: Марихуана да, но строго контролирана

„Во дебатите со странски инвеститори луѓето ми велат: дај направете го чекорот, мала земја сме, ќе исконтролираме – како во Амстердам сите се хај,...

„Македонски“ Њукасл џетс и Кантаровски блескаат во Австралија (ВИДЕО)

Триото Македонци во австралискиот фудбалски прволигаш Њукасл џетс славеа и денеска, и тоа со 4:0 на домашен терен против Вестерн Сиднеј вондерерс, со што...

Без коментар за сообраќајниот срам (ВИДЕО)

Граѓани секојдневно реагираат на социјалните мрежи за некоректното однесување на одредени поединци во сообраќајот. Но, ова е врв на безобразие на „господата“ кои со...

Последни вести

На Трамп можат да му „ѕвонат“ само седуммина

Од безбедносни причини пристапот до американскиот претседател Доналд Трамп е ограничен, дури и по телефон. Сите кои сакаат да зборуваат со него, прво мора...

„Замаглена“ биографија за вработување во КХВ на сестрата на Катица Јанева

Собранието вчера не ја изгласа за заменик-претседателка на Комисијата за Хартии од вредност Лиле Делиџакова која е сестра на Специјалната јавна обвинителка затоа...

Позајмените вратоврски на Заев и Димитров на лидерската средба (ФОТО)

Анализата на пораките од лидерската средба што ја направи expres.mk во делот на вокабуларот и општите пораки покажа и една друга невообичаена ситуација поврзана...

Ќулавкова до власта за „Илинденска“: Зошто сами влегувате во стапица?

Академик Катица Ќулавкова го критикува предлогот на македонскиот владин врв за новото име на државата да биде „Република Илинденска Македонија“. „Makedonski без превод на англиcки...