„Боинг“ имал блиска средба со „Супермен“

Ѕвездите на НБА од Оклахома Сити, останале шокирани откако по слетувањето откриле дека „носот“ на авионот со кој летале е вдлабнат. „Дали удривме во супермен“...

Каталонија прогласи независност

Регионалниот парламент на Каталонија денес гласаше за прогласување независност од Шпанија, додека шпанскиот парламент му одобри на Мадрид да преземе директна власт над регионот. Каталонските...

Шест дечиња учат македонски во Гудурица, Вршац

Како резултат на долгогодишната соработка меѓу Сојузот на Македонците од Вршац и Националниот совет на Македонците, од неодамна, во основното училиште „Моша Пијаде“ во...

Стефан Величковски: Не може да се опише со зборови, мора да се чуе (видео)

  Македонскиот претставник на Ѕвездите на Гранд продукцијата викендот покажа зошто нашите пејачи секогаш се галвни кандидати за победа на било кој натпревар од овој...

Лабрадорот Немо, го засрами газдата Макрон (ВИДЕО)

Дека домашни миленици може да ги засрамат газдите кога најмалку се очекува, покажува видео-снимката од Елисејската палата во Франција. Главната ѕвезда на видеото е кучето...

Патиштата во Бугарија полоши од оние во Танзанија и Замбија

Патиштата во Албанија, Танзанија, Боцвана, Замбија и Мали се подобри од оние во Бугарија. Ова се податоците на Светскиот економски форум, пренесуваат бугарски медиуми. Квалитетот...

10 илјади километри од Англија до Македонија на мотор (видео)

Британска двојка минала околу 7500 милји или над 10 илјади километри на пат од Велика Британија до Македонија за време на кој возеле по...

Четири прекрасни девојчиња и Костадин Војводата – бесценето (видео)

Четири македонски девојчиња со една песна испеана во автомобил им покажаа на сите како треба да се чува македонскиот фолклор. Во исто време овие прекрасни...

Најопасниот свадбен танц (видео)

Ред е невестата и зетот да одиграат за време на венчавката, да ја отворат, но оваа двојка односно момчето малку претера во акробацијата. Не може...

Кога брзата помош, не е од помош (видео)

Пресмешен сплет на видео снимки од ситуации во кои тие што треба да помогаат не се најподготвени, координирани, или нешто, а најчесто носилките не...

Последни вести

На Бутарис му се малку над милион Македонци годишно во Солун

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис не ги заборави туристите од Македонија на промоцијата на неговиот град во Виена како туристичка и бизнис дестинација без оглед...

Слобода за Темелко бараат и Македонци од Австралија и од Италија

На повиците од разни страни од Македонија и од дијаспората за ослободување на Едмонд Темелко се придружија и Македонска православна заедница во Австралија, како...

Чавдар Николов: Заев цица од Борисов кој пак цица од Меркел (фото)

Бугарскиот сатиричар и карикатурист Чавдар Николов на свој начин ги опишува последните собитија на релација Скопје - Софија Според неговата карикатура Македонија преку премиерот Заев...

Во Бугарија не исклучуваат отпор од Руската црква за барањето од МПЦ

Во однос на барањето на Македонска православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) до Бугарска православна црква (БПЦ) да ѝ стане мајка не е исклучено...