Аргентина меѓу 16. најдобри со чудесниот волеј на Рохо во финишот (ВИДЕО)

Маркус Рохо постигна брилијантен гол со волеј четири минути пред крајот за триумф над Нигерија од 2:1 во Санкт Петербург и пласман на Аргентина...

Солзавец на денешниот протест против митингот на СИРИЗА во Солун (ВИДЕО)

Судир меѓу демонстрантите и полицијата имаше попладнето надвор од Меѓународниот саем во Солун, каде што се одржа митингот на СИРИЗА на кои претставници на...

Референдум за името без цензус, бараат аналитичари!?(ВИДЕО)

Комуникологот Петар Арсовски смета дека за да се обезбедело фер изјаснување на граѓаните на референдум е да се тргне цензусот за излезност, зашто сегашниот...

„Ние сме Македонија“: Што значи име? Тоа сме ние (ВИДЕО)

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ преку видео го поставува прашањето „што значи име“ и кои се последиците од неговата промена, а одговорот на крајот...

Русите продолжуваат да „газат“ на мундијалот, Египет нова жртва (ВИДЕО)

Откако на стартот на Светското фудбалско првенство ја „демолира“ Саудиска Арабија, домаќинот Русија славеше уверлива победа и во својот втор настап, во кој на...

Колоски: ОМД останува со народот против договорот со Грција (ВИДЕО)

Обединета македонска дијаспора (ОМД) се спротивставува на договорот Заев-Ципрас, потпишан вчера од министрите Димитров и Коѕијас во Нивици, ќе остане со народот и ги...

Апасиев за петте правни пречки за договорот за името!

Во денешното „Отворено студио“ на 1Tv, професорот Димитар Апасиев објасни дека постојат, според него, пет правни пречки кои стојат на патот на стапување во...

„Блиска средба“ на демонстранти со полицијата во Нивици (ВИДЕО)

Грчката полиција употребила зсолзавец да го спречат обидот на група демонстранти да влезат во селото Нивици)сдеарсаП (, каде што претпладнево беше потпишан договорот со...

Потпишување договор за името Република Северна Македонија (ЖИВО)

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, во секој момент се очекува...

Солзавец на плоштадот „Синтагма“, присуство на Македонци не е дозволено (ВИДЕО)

Десетици Грци  вечерва протестираат на плоштадот „Синтагма“, против договорот Ципрас-Заев за името според кој Македонија во иднина ќе ја добие придаката „Северна“. Демонстрантите се противат...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...