Гаф на Шилегов или не разликува концесии од конфесии?! (ВИДЕО)

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов или не разликува што се концесии, а што конфесии, или, едноставно, направи гаф на денешната прес-конференција, на која се осврна...

Пожар во „Кулата Трамп“ во Њујорк (ВИДЕО)

Њујоршката противпожарна бригада објави дека избил „мал пожар“ на познатата зграда на Трамп, а се верува дека причина за тоа бил дефект во инсталациите. Според...

Беса ќе бара правда по окупираното седиште во Скопје

Откако на легитимниот претседател Биљал Касами не му било дозволено да влезе во седиштето во Скопје, партијата денеска имаше своја реакција. https://youtu.be/o5lnWM0ieQU Движењето на Биљал Касами...

Заев: Црвените линии само го кочат изнаоѓањето решение (ВИДЕО)

„Убеден сум дека постои решение за името и ред е, секако, тоа решение за граѓаните на Грција да го соопшти премиерот Алексис Ципрас, а...

„Грци бегајте, не ве сакаме“ – може ли песна да го урне договорот за...

Една од песните испеани за време на прослава на Македонците во Воден, Грција, ден пред Нова година повторно ги крена тензиите во грчката јавност...

Маестро Трпчевски со „Македонисимо“ на Панде Шахов во престижниот „Вигмор Хол“ (ВИДЕО)

На 21 јануари оваа година македонскиот пијанист од светска класа Симон Трпчевски ќе настапи во престижниот „Вигмор Хол“ во Лондон. Заедно со Александар Краповски на...

Градоначалникот на Центар не ја прекрши традицијата пред Бадник (ВИДЕО)

Саша Богдановиќ, градоначалникот на општина Центар, на Фејсбук им посака на сите православни верници здравје, успех и благосостојба. Тој вчера, во пресрет на Бадник ги...

Режисерот Дел Монако со фластер на устата како протест за Дурловски (ВИДЕО)

Италијанскиот оперски режисер Џанкарло дел Монако се придружи на стотиците повици за правда и ослободување на македонскиот оперски пејач Игор Дурловски со видеопорака што...

Новогодишно ласерски шоу за Гинис во Дубаи (ВИДЕО)

  Градот Дубаи на Обединетите Арапски Емирати го урна Гинисовиот светски рекорд за најголем ласерско-светлосeн шоу на површината на една зграда на дочекот на 2018. Десетици...

Незаборавно: Моментот кој ја направи Македонија светска спортска велесила (ВИДЕО)

Келн, 4 јуни. Финале на ракометната Лига на шампионите и седум секунди до крајот на мечот Вардар - Пари Сен Жермен. При нерешено 23-23,...

Последни вести

Палмер од Белград: Преспанскиот договор е единствена историска можност

„Оние кои ја заведуваат македонската јавност говорејќи дека можат да обезбедат европска иднина за своите деца без компромисите кои преспанскиот договор ги бара,...

Во убиените кај Смилковско стрелано со „калашников“

На денешното рочиште за „Монструм“ беа изнесени наодите од вештачењето за чаурите и проектилите што биле пронајдени кај Смилковското Езеро по крвавиот настан на...

ДУИ не сака предвремени избори!

Изборите не се решение, велат од парламентарната група на ДУИ, од каде се убедени дека уставните измени сепак ќе поминат по предлогот на СДСМ...

Македонски и албански медиуми финансирани од тајни грчки фондови!?

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на...