Меланија Трамп прими божикна елка (ВИДЕО)

Меланија Трамп ја продолжи традицијата и ја прими официјалната божикна елка за Белата куѓа.. Првата дама, вчера, ја пречека елката висока околу шест метри (19...

„Бутарис пак ја направи истата грешка, рече Македонија“, пишуваат грчки медиуми

За грчките медиуми не помина незабележана изјавата на градоначалникот на Солун кој во еден момент изговори Македонија за земјата во која вчера беше во...
video

Бутарис пред Заев кажа – Македонија! (ВИДЕО)

Случајно или не, одговарајќи на новинарски прашања по денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје солунскиот градоначалник Јанис Бутарис ја нарече државава...

Македонија ќе излезе на Јадранско Море (ВИДЕО)

За околу 100 километри би се скратило растојанието до јадранското пристаниште Драч, со новиот автопат Арбри кој перспективно ги ги поврзал Тирана и Скопје. „Тоа...

Протерана од САД заради една реченица!

Педесетгодишната Захрија Пуровиќ деновиве беше депортирана во Црна Гора од САД по 30 години престој во таа земја. Нејзините проблеми започнале во 2001 година, кога,...

Рецепт на баба и дедо од Македонија им носи богатство во САД (видео)

Кристина и Михаела се мајка и ќерка кои со помош на рецептот за ајвар на баба и дедо од Македонија успешно се пробиваат на...

Брат на мафијаш претепа италијански новинар пред камера (ВИДЕО)

Римското обвинителство отвори истрага откако брат на еден локален мафијаш физички нападна новинар на РАИ за време на разговор пред камера. По прашањето за пријателство...

Заев сакал да им нуди домати и зелка на Русите – тие му готвеле...

Miнистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера потврди дека премиерот Зоран Заев веќе две години бил под постојани закани за атентат. „Од 2015 година Заев...

Заев: Бараме ново име за државата

Македонскиот премиер Зоран Заев, во интервју за црногорската АнтенаМ изјави дека се бара ново име на државата. „Верувам дека ќе најдеме ново име и начин...

Неофашисти маршираа по улиците Рим(ВИДЕО)

Околу илјада членови на нефашистичката партија Форца Нуова маршираа вчера на улиците на Рим, соопшти портпаролката на полицијата. Под името „Марш на домобраните“ оваа парада...

Последни вести

Протекоа делови од доверливите транскрипти на државниот врв за името (ФОТО)

На интернет се појавија делови од доверливите транскрипти од средбите на државниит врв за името. Со оглед на тоа што деловите од транскриптите се објавени...

Промовирана ,,Благодарам”, алатка за деца и возрасни

Во Скопје е промовирана интерактивната книга ,,Благодарам" која може да им помогне на сите родители на деца во развој но и на сите други ...

Албанска историчарка: „Нема Грци, сите се Албанци. Ципрас е Албанец“

Aлбанскa историчарка во емисија на албанска телевизија изјавила дека „нема Грци, сите се Албанци. Ципрас е Албанец“. Историчарката Елена Кокаци, предизвика реакции и на дебатата...

Грција „шокирана“ од изјавата на Заев за „една Македонија“

Грчкиот портал In.gr се осврнува на „шокот предизвикан од неприфатливите изјави на Зоран Заев за неговата единствена ‘сопствена’  Македонија“ дадени во САД и на...