Лигњи, октопод и вино „Кир Јани“ на вечерата на Бутарис и Заев во Солун...

„Имавме многу пријатна вечера со г-дин Заев, кој е овде приватно, бидејќи ние сме поврзани со лична врска“, рече градоначалникот Јанис Бутарис, по синоќешната...

Авион се заби во зграда во Малта

Приватен авион, наводно во сопственост на Лорд Ешкрофт, поранешен заменик-претседател на bбитанската Конзервативна партија, се забил во зградата на меѓународниот аеродром во Малта. Силен ветер го...

Во Преспанско Езеро живее „роднина“ на чудовиштето Неси од Лох Нес

Локални жители тврдат дека успеале да снимат „чудовиште“ во Преспанско Езеро, кое наликувало на славната Неси од езерото Лох Нес во Шкотска. https://youtu.be/MOygSpctvoo   На снимката се...

Мигранти од Србија се бунтуваат, се плашат да не бидат депортирани во Македонија

Хуманитарните групи велат дека околу 500 луѓе живеат под отворено небо низ цела Србија, избегнувајќи да го регистрираат своето присуство кај  властите од страв...

А, од љубов не се бега (ВИДЕО)

Полицијата го уапси, но и веднаш го ослободи човекот што скокнал на сцена и го прегрнал турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на...

Како е уапсен „баронот“ на кокаинот во Грција (ВИДЕО)

Неговото апсење на почетокот на декември претставуваше главен удар на трговијата со кокаин. Мартин, 33 годишен Србин, како што го претставуваат грчки медиуми, бил уапсен...

Момче прободено во автобус во тепачка за девојка (ВИДЕО)

Во автобус број 57 денеска избила тепачка меѓу две групи малолетници во која било прободено 17-годишно момче. Повредениот во пределот на ногата бил веднаш пренесен...

Заев: Марихуана да, но строго контролирана

„Во дебатите со странски инвеститори луѓето ми велат: дај направете го чекорот, мала земја сме, ќе исконтролираме – како во Амстердам сите се хај,...

„Македонски“ Њукасл џетс и Кантаровски блескаат во Австралија (ВИДЕО)

Триото Македонци во австралискиот фудбалски прволигаш Њукасл џетс славеа и денеска, и тоа со 4:0 на домашен терен против Вестерн Сиднеј вондерерс, со што...

Без коментар за сообраќајниот срам (ВИДЕО)

Граѓани секојдневно реагираат на социјалните мрежи за некоректното однесување на одредени поединци во сообраќајот. Но, ова е врв на безобразие на „господата“ кои со...

Последни вести

Спиеш ли мирно Царовска Мила? – пишува Горан Момироски

Кога слушнав првично за случајот не можев да поверувам. Мислев дека повторно се работи за политичка пресметка и дека се работи за обичен „рекла...

Ганка Цветанова со „добронамерен совет до сите кодоши“

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова реагира на објавата на Викиликс што фрла нова светлина на улогата на сегашниот шеф на дипломатијата Никола Димитров...

Провладините медиуми го бојкотираат Викиликс за „Димитроффгејт“

Провладините медиуми веќе 24 часа молчат за објавата на организацијата Викиликс која вчера објави дека министерот за надворешни работи Никола Димитров бил заштитен американски...

Полицијата повторно спречи уставно право на членови на #бојкотирам

По вчерашната забрана за протестот пред Владата за која организаторите имале добиено дозвола денеска МВР повторно ускрати уставно право на граѓани. Полицијата денеска ја спречи...