Авион се заби во зграда во Малта

Приватен авион, наводно во сопственост на Лорд Ешкрофт, поранешен заменик-претседател на bбитанската Конзервативна партија, се забил во зградата на меѓународниот аеродром во Малта. Силен ветер го...

Во Преспанско Езеро живее „роднина“ на чудовиштето Неси од Лох Нес

Локални жители тврдат дека успеале да снимат „чудовиште“ во Преспанско Езеро, кое наликувало на славната Неси од езерото Лох Нес во Шкотска. https://youtu.be/MOygSpctvoo   На снимката се...

Мигранти од Србија се бунтуваат, се плашат да не бидат депортирани во Македонија

Хуманитарните групи велат дека околу 500 луѓе живеат под отворено небо низ цела Србија, избегнувајќи да го регистрираат своето присуство кај  властите од страв...

А, од љубов не се бега (ВИДЕО)

Полицијата го уапси, но и веднаш го ослободи човекот што скокнал на сцена и го прегрнал турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на...

Како е уапсен „баронот“ на кокаинот во Грција (ВИДЕО)

Неговото апсење на почетокот на декември претставуваше главен удар на трговијата со кокаин. Мартин, 33 годишен Србин, како што го претставуваат грчки медиуми, бил уапсен...

Момче прободено во автобус во тепачка за девојка (ВИДЕО)

Во автобус број 57 денеска избила тепачка меѓу две групи малолетници во која било прободено 17-годишно момче. Повредениот во пределот на ногата бил веднаш пренесен...

Заев: Марихуана да, но строго контролирана

„Во дебатите со странски инвеститори луѓето ми велат: дај направете го чекорот, мала земја сме, ќе исконтролираме – како во Амстердам сите се хај,...

„Македонски“ Њукасл џетс и Кантаровски блескаат во Австралија (ВИДЕО)

Триото Македонци во австралискиот фудбалски прволигаш Њукасл џетс славеа и денеска, и тоа со 4:0 на домашен терен против Вестерн Сиднеј вондерерс, со што...

Без коментар за сообраќајниот срам (ВИДЕО)

Граѓани секојдневно реагираат на социјалните мрежи за некоректното однесување на одредени поединци во сообраќајот. Но, ова е врв на безобразие на „господата“ кои со...

Тепачка на Табановце меѓу демонстранти на ВМРО-ДПМНЕ и полицијата (ВИДЕО)

До редакцијата на „Прес 24“ граѓанин испратил видео снимка од судир меѓу приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ и на полицијата на граничниот премин Табановце. ВМРО-ДПМНЕ на граничниот...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...