До 2028. година ќе патуваме со електрични авиони

Можеби ова е маркетинг трик, веројатно, но нивните ветувања се големи и воопшто не е невозможно да се исполнат. EasyJet објави дека за 10...

Технологија од Формула 1 ќе ги спасува животите на бебињата

Напредните технологии и системи кои им помагаат на возачите во Формула 1 за да ги преживеат сударите со голема брзина, ќе се користат како...

Новиот Nokia 3310 3G во продажба од средината на октомври

Компанијата ХМД Глобал, го претстави Nokia 3310 3G, кој ќе биде достапен во средината на октомври. Моделот ќе се продава со основна цена од...

Google го прослави својот 19. роденден

Google беше креиран во 1997 година кога неговите основачи Лери Пејџ и Сергеј Брин се запознаа на Универзитетот Стенфорд и одлучија да создадат систем...

Секој шести компјутер во Македонија инфициран – проверете го вашиот

Македонија е втората земја во Европа според бројот на инфицирани компјутери, објави провајдерот на програми за заштита од компјутерски вируси Нортон. Според мапата на оваа...

Рено-Нисан лансираат 12 модели на електрични автомобили

Компаниите Рено и Нисан објавија дека ќе лансираат дванаесет модели на целосно електрични автомобили во наредните шест години. „Електричните автомобили ќе претставуваат повеќе од 30...

Дубаи воведува летачко такси: Дрон, кој се управува по телефон

Со овој потег Обединети Арапски Емирати сакаат да станат пионери во футуристичкиот транспорт. Во првото, пробно возење, немаше патници. Дронот изгледа како мала хеликоптерска...

Нова понуда на електрични автомобили, конкуренти на „Тесла“

„Тесла“ отсекогаш беше пред сите други производители на електрични автомобили, но се чини дека конкуренцијата конечно започнува да го пристигнува, па и да се...

Фановите на „Војна на ѕвездите“ ќе мора да почекаат за новиот дел

Новиот деветти дел од извонредниот филмски серијал „Војна на ѕвездите“ доживеа ново одложување и според последната објава, во САД ќе биде прикажан на 20....

SpaceX испрати ново летало во вселената, мисијата најстрога тајна

Американската компанија SpaceX продолжи со обидите да ја владее вселената, а и да ја одржи предноста во однос на сите други. Таа испрати нов...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...