Google го прослави својот 19. роденден

Google беше креиран во 1997 година кога неговите основачи Лери Пејџ и Сергеј Брин се запознаа на Универзитетот Стенфорд и одлучија да создадат систем...

Секој шести компјутер во Македонија инфициран – проверете го вашиот

Македонија е втората земја во Европа според бројот на инфицирани компјутери, објави провајдерот на програми за заштита од компјутерски вируси Нортон. Според мапата на оваа...

Рено-Нисан лансираат 12 модели на електрични автомобили

Компаниите Рено и Нисан објавија дека ќе лансираат дванаесет модели на целосно електрични автомобили во наредните шест години. „Електричните автомобили ќе претставуваат повеќе од 30...

Дубаи воведува летачко такси: Дрон, кој се управува по телефон

Со овој потег Обединети Арапски Емирати сакаат да станат пионери во футуристичкиот транспорт. Во првото, пробно возење, немаше патници. Дронот изгледа како мала хеликоптерска...

Нова понуда на електрични автомобили, конкуренти на „Тесла“

„Тесла“ отсекогаш беше пред сите други производители на електрични автомобили, но се чини дека конкуренцијата конечно започнува да го пристигнува, па и да се...

Фановите на „Војна на ѕвездите“ ќе мора да почекаат за новиот дел

Новиот деветти дел од извонредниот филмски серијал „Војна на ѕвездите“ доживеа ново одложување и според последната објава, во САД ќе биде прикажан на 20....

SpaceX испрати ново летало во вселената, мисијата најстрога тајна

Американската компанија SpaceX продолжи со обидите да ја владее вселената, а и да ја одржи предноста во однос на сите други. Таа испрати нов...

Скриените опции на Google Chromе кои штедат

Најпознатиот интернет пребарувач има можности за подобрување кои на корисниците им овозможуваат да заштедат време, батерија и меморија. Британскиот Индепендент издвои неколку важни моменти...

Саудиската апликација за анонимни пораки го освојува светот

Изненадувачки, минатата недела меѓу насимнуваните апликации за телефони е платформата за размена на анонимни пораки Сара, развиена во Саудиска Арабија. Во моментов е најпопуларна...

Македонија видена со катарски очи (видео)

Катарската авиокомпанија „Катар Ервејз“ по видеото за своите глобални операции кое што го видоа над 60 милионни луѓе досега, објавува и ново посебно видео...

Последни вести

Вардар беше коректен, но секако загуби кај Зенит

Новиот петти пораз во исто толку кола во групата Л од Лига Евроа изнесува 2-1, а констатацијата за пристојното издание и резултат се должат...

Еден загинат во тежок судар со македонски автобус во Австрија

Еден загинат и двајца тешко повредени е билансот на тешката сообраќајна несреќа што се доцна синоќа во австриското гратче Шлирбах, 40 километри јужно од...

Тргнавме напред: Кошаркарите славеа во Словачка

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација победи на стартот од предквалификациите за Европското првенство. Попладнево во Попрад бевме подобри од Словачка со 74-66. Клучна за важниот...

Срамежливо почнаа прашања за здравјето на затворениот Темелко

„За Темелко се’ до оваа вест ништо не прочитав. Ако човекот е во толку лоша состојба, ова е тортура. Има ли потреба од садизам...