„Конфликт на нациите: Модерна војна“ ги менува границите на Балканот

Македонија, Албанија, Косово  и Црна Гора ги нема на мапата на онлајн играта „Конфликт на нациите: Модерна војна“ во која играчите се обидуваат да...

Играњето игри на телефоните ги победува стресот, болката и траумата

  Изберете некоја игра која што е доволно интересна за да не ви досади после само неколку нивоа, а истовремено не е многу тешка поради...

Летечкиот автомобил на Тојота станува реалност

Јапонскиот производител на автомобили, Toyota инвестира во проект за развој на летечки автомобил што ќе лета на 10 метри висина и ќе достигне брзина...

Само 5 минути за полнење телефони

Смартфоните наскоро ќе се полнат за само пет минути, а според најоптимистичните прогнози ваквите супер ефикасни батерии може да започне да се користат веќе...

Во кој дел од денот ќе добиете најмногу лајкови на Инстаграм?

Нема ништо полошо од тоа да споделите објава, а истата да помине речиси незабележано, иако сте мислеле дека ќе биде хит меѓу корисниците на...

Заштедете батерија со лесни верзии на апликациите

Водечките компании за дигитална технлогија и софтвер продолжуваат да развиваат поедноставни верзии на апликации кои користат малку податоци и со тоа не ја оптеретуваат...

НАСА ќе плати 1000 милијарди долари за пат до Марс

Астронаутите на НАСА можеби ќе поминат повеќе од една година околу Месечината пред агенцијата да ја започне својата мисија до Марс. На годишниот состанок...

Google со алатка за конвертирање на вашите селфиа во емотикони

Со новатата надградба на програмата Ало, Google користи вештачка интелигенција за фотографиите на корисниците да ги претвори во соодветен емотикон пишува порталот IT.mk . Апликацијата може...

Македонија се координира за вирусот WannaCry

Агенцијата за електронски комуникациии (АЕК) одржа итен состанок со министерката за информатичко општество и администрација (МИОА) Марта Арсовска Томовска, и службени лица од Националниот...

МП3 оди во пензија

Веројатно, всушност речиси сигурно, нема некој кој барем еднаш, кога станува збор за компјутери, таблети и паметни телефони не се сретнал со мега популарниот...

Последни вести

Вардар беше коректен, но секако загуби кај Зенит

Новиот петти пораз во исто толку кола во групата Л од Лига Евроа изнесува 2-1, а констатацијата за пристојното издание и резултат се должат...

Еден загинат во тежок судар со македонски автобус во Австрија

Еден загинат и двајца тешко повредени е билансот на тешката сообраќајна несреќа што се доцна синоќа во австриското гратче Шлирбах, 40 километри јужно од...

Тргнавме напред: Кошаркарите славеа во Словачка

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација победи на стартот од предквалификациите за Европското првенство. Попладнево во Попрад бевме подобри од Словачка со 74-66. Клучна за важниот...

Срамежливо почнаа прашања за здравјето на затворениот Темелко

„За Темелко се’ до оваа вест ништо не прочитав. Ако човекот е во толку лоша состојба, ова е тортура. Има ли потреба од садизам...