Мартин Анастасовски: Сакаат да нè нема и ние тука не можеме ништо

Дипломецот на американскиот универзитет Монклер, кој претходно во студија за односите меѓу Македонија и Грција под наслов „ТЕСНИОТ ГРЧКИ НАЦИОНАЛИСТИЧКИ ПОГЛЕД НА МИНАТОТО ГО...

Националист? Благодарам за комплиментот – Пишува Роберт Димитриевски

Во недостиг на аргументи во дебатата со противниците на договорот Заев-Ципрас, мегафоните на власта со неподнослива леснотија почнаа масовна операција за лепење на етикетата...

За солзите од Нивици и „гомнојадците“ – Пишува Горан Момироски

Планирав во кампањата „за“ и „против“ референдумското прашање која Владата ја почна со месеци пред референдумот да се обидам да бидам неутрална страна. Без да...

Проф. Стојановски: Народот против елитите, Мицкоски може да настрада

Пишува Страшко Стојановски СЕ Е ЕДНОСТАВНО ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ Се подготвува терен. Кампањата веќе започна со фенси спотчиња, демек најави за емисии и летечки експерти кои толку...

Илина Букбокс до Ида Протуѓер: DON’T YOU „ПЛЕМЕ“ ME

Реакција објавена на off.net.mk Да пишуваш рубрика за култура во турбулентни времиња е привилегија. Додека околу тебе „племето“ си ги вади очите, ти се бавиш...

Лага и паралага – Пишува Роберт Димитриевски

„На лагата ѝ се кратки нозете“ и „Ако козата лаже, рогот не лаже“ се само дел од арсеналот народни мудрости што без многу думање...

Името го даваме, ѓубрето си го чуваме (ФОТО) – Пишува Горан Момироски

Додека јавноста се занимава дали Франција ќе нè блокира во ЕУ и дали идентитетот ќе ни биде северномакедонски или бугарски, градоначалниците на Центар и...

„Демоните“ на Достоевски во нашиот сокак – Пишува Драган Милосављевиќ

Барем да замолчат!!! Политичарите, без разлика дали кутрите се ладат во опозиција или со сите четири бездушно „гњурат“ во медот на неконтролираната власт, во основа...

Проф. Силјановска: (ЗЛО)УПОТРЕБЕНО ЕВРОПСКО ЗНАМЕ!

Со потпишувањето на Договорот со Грција, одеднаш станавме „најевропјани“!! Владата, „во чест“ на г-ѓа Могерини и г-дин Хан, го закити Законот за ратификација...

Влахов до Колбе: Не шири расизам, и не го симплифицирај проблемот со името

Во текстот „За Колбе, за името и за договорот“, македонскиот активист Ѓорѓи Влахов регира на текст на македонскиот публицист Кица Колбе која што го...

Последни вести

Знае ли што точно ни порача Божин Павловски за референдумот?

Во своја колумна за плусинфо.мк академик Божин Павловски во исто време го фали и го критикува премиерот Заев и испраќа целосно спротивставени пораки за...

И македонски хамбургер, покрај оро, на „Бургерфест“ во Инголштат

Благодарејќи на членовите на македонското културно друштво „Македонија“ од Инголштат, посетителите на тамошниот фестивал „Бургерфест“ минатиов викенд имаа можност да вкусат и македонски хамбургери. Специјално...

Тажната роденденска желба на член на МАНУ

Роденденската желба на членот на МАНУ Илија Чашуле не се однесува на пари, нов автомобил дури ни на здравје за него и неговите блиски. Тој...

Џафери сака до вечер да се избере ДИК зашто ќе одел на пат

Спикерот на парламентот, Талат Џафери, за „Макфакс“ изјави дека очекува на денешната седница која ќе траедоцна во ноќта да биде избрана новата Државна иборна...