Албанците како дежурни бабароги – Пишува Роберт Димитриевски

Нема, нема, па - туп: Албанците ќе се отцепеле, ќе предизвикале војна, не знам што ќе направеле ако не им се задоволи некое барање...

Кратка колумна за “лидершипот” – пишува Горан Момироски

You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the...

Колумна што мора да се прочита

Колумната на екс амбасадорот Арсим Зеколи за последната каша во која се најде премиерот Заев објавена од Дојче Веле е најсериозен кандидат за избор...

Под “соживотот” се крие страшна омраза – пишува Горан Момироски (ФОТО)

Вчерашниот протест на "Комитите" кои побараа правда за убиениот Никола Саздовски откри досега невидено ниво омраза меѓу Македонците и Албанците. Страшната негативна енергија експлодираше за...

Хрватска и Македонија победија, време е за “прослава” – пишува Драган Милосављевиќ

Единаесетти јули 2018 година во светската меморија ќе остане забележан по два несекојдневни настани. По неверојатната победа на Хрватска против моќната Англија и пласманот...

Росоклија: Нема народ кој знае сѐ, освен Македонците

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС Нема народ во кој сите знаат сѐ, освен Македонците во Македонија. Нема земја во која живеењето е пристојно, а во која аматери се бават...

Столтенберг до Заев: Ви даваме покана, ако сте брзи ќе ви дадеме уште една...

НАТО на Македонија и упатува покана да влезе во алијансата но за да добие покана навистина да влезе во алијансата ќе мора да...

Тешко на сите, на Шеќеринска, Димитров, граѓаните најтешко – пишува Горан Момироски

Македонските лидери и сите македонски граѓани, секој на свој начин имаат дилеми за чекорите што земјата треба да преземе за да се влезе во...

Мартин Анастасовски: Сакаат да нè нема и ние тука не можеме ништо

Дипломецот на американскиот универзитет Монклер, кој претходно во студија за односите меѓу Македонија и Грција под наслов „ТЕСНИОТ ГРЧКИ НАЦИОНАЛИСТИЧКИ ПОГЛЕД НА МИНАТОТО ГО...

Националист? Благодарам за комплиментот – Пишува Роберт Димитриевски

Во недостиг на аргументи во дебатата со противниците на договорот Заев-Ципрас, мегафоните на власта со неподнослива леснотија почнаа масовна операција за лепење на етикетата...

Последни вести

Апасиев за Питу Гули, историјата и дебелогазовците

Професорот од Универзитет „Гоце Делчев“ од Штип, Димитар Апасиев, на својот профил на „Фејсбук“ ги поврза актуелностите околу референдумот за договорот Заев-Ципрас со настаните...

Шкендија го честеше Салцбург гол за победа и во Скопје (ВИДЕО)

Катастрофалната грешка на Стенио Жуниор, која ја казни Такуми Минамото во втората од четирите минути судиско надополнување, му донесе победа на Салцбург од 1:0...

Манџукиќ, кој дебитира со Македонија, повеќе нема да игра за Хрватска

Пред 11 години ја почна блескавата репрезентативна кариера против Македонија, а денеска 32-годишниот Марио Манџукиќ реши да се повлече од националниот тим на Хрватска,...

Шилегов ги „обвини“ временските услови за проблемот со комарците!

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов го откри виновникот за проблемот со наездата од комарци во главниот град летово - временските услови, односно врнежите и наглото...