За солзите од Нивици и „гомнојадците“ – Пишува Горан Момироски

Планирав во кампањата „за“ и „против“ референдумското прашање која Владата ја почна со месеци пред референдумот да се обидам да бидам неутрална страна. Без да...

Проф. Стојановски: Народот против елитите, Мицкоски може да настрада

Пишува Страшко Стојановски СЕ Е ЕДНОСТАВНО ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ Се подготвува терен. Кампањата веќе започна со фенси спотчиња, демек најави за емисии и летечки експерти кои толку...

Илина Букбокс до Ида Протуѓер: DON’T YOU „ПЛЕМЕ“ ME

Реакција објавена на off.net.mk Да пишуваш рубрика за култура во турбулентни времиња е привилегија. Додека околу тебе „племето“ си ги вади очите, ти се бавиш...

Лага и паралага – Пишува Роберт Димитриевски

„На лагата ѝ се кратки нозете“ и „Ако козата лаже, рогот не лаже“ се само дел од арсеналот народни мудрости што без многу думање...

Името го даваме, ѓубрето си го чуваме (ФОТО) – Пишува Горан Момироски

Додека јавноста се занимава дали Франција ќе нè блокира во ЕУ и дали идентитетот ќе ни биде северномакедонски или бугарски, градоначалниците на Центар и...

„Демоните“ на Достоевски во нашиот сокак – Пишува Драган Милосављевиќ

Барем да замолчат!!! Политичарите, без разлика дали кутрите се ладат во опозиција или со сите четири бездушно „гњурат“ во медот на неконтролираната власт, во основа...

Проф. Силјановска: (ЗЛО)УПОТРЕБЕНО ЕВРОПСКО ЗНАМЕ!

Со потпишувањето на Договорот со Грција, одеднаш станавме „најевропјани“!! Владата, „во чест“ на г-ѓа Могерини и г-дин Хан, го закити Законот за ратификација...

Влахов до Колбе: Не шири расизам, и не го симплифицирај проблемот со името

Во текстот „За Колбе, за името и за договорот“, македонскиот активист Ѓорѓи Влахов регира на текст на македонскиот публицист Кица Колбе која што го...

Проф. Стојановски до Заев: Никој досега не нè доведе до самоуништување како вас

Професорот на Правниот факултет во Штип, Страшко Стојановски, кој е меѓународно признат експерт за нации и национализам, објавува девет точки во кои македонската влада...

Проф. Силјановска Давкова: Венецијанската комисија да даде Аmicus curie brief за договорот со...

Предлагам, Владата на Република Македонија, пред да го достави Договорот до Собранието, да побара пријателско мислење(amicus curie brief) од Венецијанската комисија. Предлогот...

Последни вести

Велковски разрешен, Бирото за јавна безбедност чека нов директор!

Владата на денечната седница го разреши директорот на Бирото за јавна безбедност(БЈБ), Лазе Велковски, но на седница не е избран негов наследник. Како што се...

Заев го зборува тоа што секој сака да го слушне, вели бугарски европратеник

Бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски во утринското гостување на „Bulgaria on Air“ за македонскиот премиер изјави дека  „Заев е типичен бугарски политичар - зборува она...

„Фејсбук“ му пресуди на грчкиот хотелиер што не прима македонски пасоши

За разлика од грчките државни органи, кои го осудија неговиот чин, но не го казнија, хотелиерот Јорго Цагаракис е санкциониран од „Фејсбук“ за постот...

СДСМ не ја признава анкетата на ИПИС, нема проблем со полошата од МЦМС

Најновата анкета која покажува дека ако идната недела има избори ќе победи опозицијата не се прифаќа од власта. За СДСМ анкетата на Институтот за политички...