Кој го намести (Who framed) Зоран Заев? – пишува Горан Момироски

Насловот на оваа кратка колумна која повеќе има за цел да постави прашања отколку да открие нешто, е позајмен од култниот филм на режисерот...

,,Не може кога не сакаат луѓето” – Порака на академик Ќулафкова преку цитат...

Во својата беседа за Живко Чинго одржана на 13 август 2018 година во Велгошти, академик Катица Ќулавкова ја објаснува сета катарза низ која што...

Проф. Јовановски: Заедничка историја без негирање – Европски примери

Пишува Проф. Др. Далибор Јовановски Последните препукувања и извинувања помеѓу Скопје и Софија околу прашањето чие е Илинденското востание, наметнуваат потреба на македонската јавност да...

Филипче бара извинување од Стоилковски, инаку ќе тужи

Министерството за здравство го демантира обвинувањето на ВМРО-ДПМНЕ за донација на лекови со краток рок на употреба од невладина организација во сопственост на министерот...

Бјадов: Еден куршум и два зајака (Анализа)

Пишува Трајче Бјадов Американската политика разбира дека најголем непријател на американската стратегија во Македонија преку #Референдумот (и со тоа на Балканот) не е движењето #Бојкотирам,...

Ќе има ли војна мој невнимателен Премиере? – пишува Горан Момироски

Ако некого буни заменската придавка со посвојно значење „Мој“ во насловот на оваа колумна еве објаснување. Да почитувани, Зоран Заев е и мој премиер, без...

За 50 евра ли бре началниче? – пишува Горан Момироски

Додека името на далеку попознатиот „началник“ од времето на ВМРО полека темнее во јавните дебати а се поретко го викаат и на суд, Македонија...

Иванов и шаката јад – Пишува Роберт Димитриевски

Бреј, ама чешит да ти бил оној Борјан Јовановски. Ќе требало меѓународен тендер за да се најдат експерти за хемиско чистење на претседателскиот кабинет во...

Сака ли Владата искрено успешен референдум – пишува Горан Момироски

Ако се суди според низата постапки на Владата и премиерот Заев во последниве недели логично е прашањето дали навистина кај нив постои желба за...

Албанците како дежурни бабароги – Пишува Роберт Димитриевски

Нема, нема, па - туп: Албанците ќе се отцепеле, ќе предизвикале војна, не знам што ќе направеле ако не им се задоволи некое барање...

Последни вести

Завршува ли членатвото на Сашо Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок покрај потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите...

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...

Бугарски новинар: Во Македонија „демократски“ го игнорираа народот

Петар Волгин, бугарски продуцент и радиоводител, ги коментира последните случувања во Македонија околу гласањето за предлогот за промени во Уставот, и покрај неуспешниот референдум...