Свршен чин со името – Пишува Роберт Димитриевски

Откако ѝ се пофали на македонската јавност дека државата со „милениумски чекори“ оди напред по првата година на власт на неговиот владин кабинет, уверувајќи...

Премиерот што се огради сам од себе – пишува Горан Момироски

Десет дена откако самиот објави дека прифаќа придавка во името македонскиот премиер Зоран Заев денеска се огради од споменување на придавка во однос на...

И Колумбија во НАТО, само ние аут – пишува Горан Момироски

Македонија стои во чекалницата се додека не го промени името по желба на соседна Грција, а Колумбија влегува во НАТО со статус на Голобален...

Проф. Далибор Јовановски: Грција и Илинденското востание во 1903 година

Пишува Проф. Др. Далибор Јовановски Последниот развој на настаните поврзан со преговорите помеѓу нашата и атинската влада во врска со грчкото неприфаќање на нашето име...

Гиро дипломатија ги помага преговорите во Њујорк – пишува Димитар Чулев

Нема дополнителни бројки до која цифра стигнаа македонските граѓани кои самоиницијативо викендов заминаа во Грција за да ги шармираат грчките угостители и да демонстрираат...

„Шупотењето“ на Ципрас за Нова Македонија – пишува Горан Момироски

Најголемиот дел од македонските медиуми денеска почна да прославува по изјавата на грчкиот премиер Ципрас кој од Солун даде изјава која што македонските новинари...

Мартин Стефановски: Слобода за името на Македонија

Ајде што овие преговори се против уставни против правни недемократски ретроградни според сите параметри се и безизлезни. Спорот за името има една единствена цел, Македонија...

Пресврт: „Илинденска“ сè уште на маса – Пишува Горан Момироски

Република Илинденска Македонија или Republica Ilindenska Makedonija на латиница без право да се преведува на англиска транскрипција е опцијата која што сè уште е...

Проф. Далибор Јовановски: Создавањето на „вистинска“ Македонија

Пишува Проф. Др. Далибор Јовановски Пред речиси три месеци напишав една колумна со цел јавноста да биде запозната со начинот на кој во Грција беше...

Илинденски патрдии – Пишува Роберт Димитриевски

Аферим, бе, ќерата! Што убаво ви текна со еден удар две муви да отепате. Со „Република Илинденска Македонија“, па уште и со ерга омнес...

Последни вести

Ахмет: Кој се опарил овде ако Грција имала таен фонд за Македонија

- Ако Грција користела тајни фондови во преговорите за името основното прашање кое се наметнува е дали некој од Македонија се офајдил од овие...

Транскрипт од седницата на која Коѕиас дал оставка

Коѕиас ја напуштил владата на Ципрас откако со вицепремиерот и министер за одбрана Каменос се судриле кога да се гласа за Преспанскиот договор. Додека Каменос...

Заев му раскажал на Ципрас за ситуацијата во Собранието

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврди портпаролот на грчката Влада и...

„Заборавете на 2025 како датум за пристапување во ЕУ“

Извршниот директор на Европскиот фонд за Балканот, Хедвиг Морваи, вели дека 2025 треба да се заборави како датум за влегување на Западен Балкан во...