Роди ме мајко советник и фрли ме во Влада – Пишува Роберт Димитриевски

Многу бабици - килаво дете. Многу советници - килава Влада. Армијата вработени во Канцеларијата на претседателот на Владата, 47 на број до 17 април годинава,...

Против кого се бори Командант Хоџа за 585 евра – пишува Горан Момироски

Спиред канадскиот Центар за превенција од радикализација која води до насилство постојат 4 видови насилства против кои ќе треба да се бори Џезаир Шаќири...

Отстрелот на амбасадорот Наумовски – пишува Горан Момироски

Еден месец по отстрелот на 57 диви свињи во резерватот Јасен во македонската јавност повторно се случува отстрел. Овој пат на "политички дивеч", на...

Где си Тричко, стара п…о – пишува Горан Момироски

Посветено на сите поранешни и идни жртви на Бранко Тричковски Со мало задоцнување ми пренесоа дека некогаш "големиот" Бранко Тричковски потрошил дел од твоето...

Мико: Заев го купуваат со меѓународна функција

Пишува : Џејсон Мико Застојот во таканаречените преговори за името ни покажува дека не е се во ред во земјата Недојдија, тоа кралство на позитивно...

Бјадов: Нагорна линија со ЕУ/НАТО и надолна со Русија

КАЗУЈ КРЧМУ ЏЕРИМО Пишува: Трајче Бјадов Значи, според Даниел Сервер, имаме надолна и нагорна спирала во поглед на излезното решение во врска со името. Надолна е,...

Грција призна што правела на Идомени со бегалците – пишува Горан Момироски

- Турските власти го прават тоа што го правевме ние на границата со Скопје за време на мигрантската криза, само ги насочувавме мигрантите да...

Помагајте или оставете нè на раат да се исколеме – пишува Горан Момироски

- На Западен Балкан веќе има тензии и јас не сакам таму да се случат воени судири, не сакам да се засилуваат мрачните тонови, но...

Солзите на мртвите деца најмногу печат – Пишува Горан Момироски

Децата на спикерот на Собранието Талат Џафери и на шефот на комисијата за уривање на спомениците Мирослав Грчев не пуштаат солза. Да се живи...

Циркус со препораката – Пишува Роберт Димитриевски

Море, море, што врева се крена со препораката од Европска комисија за почеток на преговори со Македонија за членство во Европска унија. Па тоа...

Последни вести

Нема влез „во пакет“ во ЕУ, вели Хан

Ниту една земја од Западен Балкан не треба да се надева дека ќе напредува во евроинтеграциите во пакет со другите изјави денеска комесарот за...

Потрошени над 40 милиони евра на административци што седат дома!

Повеќе од 40 милиони евра од државниот буџет во последните девет години се одлеале за плати на вработени од малцинствата според Рамковен договор, а...

Србија и 5 земји против членството на Косово во Интерпол

Пет земји-членки на Интерпол се приклучија на Србија и побараа гласањето за членство на Косово да биде симнато од агендата на Генералното собрание на...

Дармановиќ: Црна Гора со Груевски постапи како со секој друг граѓанин

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, изјави дека во случајот со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски неговата земја не...