ВМРО-ДПМНЕ се ребрендира?

Ако се суди според фотографијата која што е поставена на пораката-честитка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во чест на 23 октомври, најголемата македонска партија почнала...

Бугарија ќе ѝ испорача на Македонија бегалец баран и преку од Интерпол

Лице, осудено на 15 години затвор за вооружен грабеж, ќе им биде предадено на македонските власти од страна на Бугарија. Лицето со ницијали  Р.Ш. било...

Духот на комитите порачува: За Македонија а не за вас (ФОТО)

Твитерџии повторно погодија во центар со меме кое кажува се

И Панчо Минов ја напушта ВМРО-ДПМНЕ

  Пратеникот на ГРОМ најави дека ќе ја напушти пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ доколку се потврди дека од партијата синоќа бикле разрешени потпретседателот Митко Јанчев...

Не бил вратен пасошот на Мијалков

Основниот суд Скопје 1 и Специјалното јавно обвинителство ги демантираат информациите дека му е вратен пасошот на Сашо Мијалков обвинет во неколку случаи на...

Зеколи: Мицкоски ја растури белградската агентура, ќе издржи ли

Политичкиот аналитичар и екс амбасадор на Македонија смета дека со вчерашниот потег лидерот на опозицијата растурил систем контролиран од Белград кој трае 3 децении. ,,После...

Сечено, лепено, монтирано: ЈО прави ,,Карма каша” со доказите за 27-ми април?

Повеќе различни извори брифираат за хаосот при изведувањето на доказите за 27 април на кои се случувале правни дејствија од кои се срамат и...

Митко Јанчев го најде човекот што го бараше

"Кој може мене да ме исклучи од ВМРО ДПМНЕ, па тоа е мојот втор дом, баш сакам да го видам тој што мене ќе...

Иванов: Без почит кон минатото, нема ни подобра иднина

„Највозвишена цел на еден народ е да создаде своја држава. Само оние народи кои формирале своја држава ја реализирале слободата со тоа што станале самодоволни,...

И Муса Џафери исклучен од ВМРО-ДПМНЕ (Твит на денот)

Политичкиот аналитичар и екс амбасадор на Македонија Арсим Зеколи со духовит коментар по исклучувањето на Сашо Мијалков од редовите на опозицијата. Поврзувајќи ги прислушуваните разговори...

Последни вести

Руска амбасада: Почит за сите што го дадоа животот за независна Македонија

Амбасада на Руска федерација во Македонија на својот профил на „Твитер“ го честита Денот на македонската револуционерна борба. „Честит #23Октомври - Денот на Македонската револуционерна...

Росоклија за пратеничкиот избор на Груевски: Никола и чесните предавници

Горазд Росоклија, македонски професор на престижниот Универзитет „Колумбија“ во Њујорк, го коментира проветрувањето во ВМРО-ДПМНЕ, посочувајќи го почесниот претседател Никола Груевски како одговорен за...

,,Моќник” нападнал новинар кај “Мавровка”, полицајци гледале

Денеска околу пладне во близона на трговскиот центар Мавровка во центарот на Скопје бил вербално нападнат новинар на Македонската Радио Телевизија чие име не...

Мијалков и официјално исклучен од ВМРО-ДПМНЕ

„Се утврдува дека постои дисциплинска одговорност-дисциплинска мерка: исклучување од Партијата ВМРО-ДПМНЕ на лицето Сашо Мијалов согласно Статутот Член 15, став 1 и член 16...