Росоклија: Трочлената банда (Заев, Шеќеринска, Димитров) на врвот на пирамидата на злото

Во текст под наслов ,,Шљам, шљам секаде околу нас", професорот на универзитетот Колумбија во Њујорк вели дека шљамот во врвот на партиите секогаш е...

Грција најавува решение и игра на се или ништо

На средбата со Нимиц ќе се разговара за сите прашања, затоа што се наоѓаме на чекор пред постоење договор, вели алтернативниот шеф на грчката...

За некои луѓе македонското прашање е бизнис, вели бугарски новинар

Бугарскиот новинар Љупчо Нешков констатира дека „за некои луѓе македонското прашање е бизнис“ во емисија на телевизијата БТВ, во која ги коментира последните случувања...

Заев на удар во Бугарија за „дебугаризација“ на Илинденско востание

Во Бугарија не му се допадна секому предлогот „Република Илинденска Македонија“ зад кој македонскиот премиер Зоран Заев јавно застана, па некои му забележуваат за...

Заев е невин, според судијата Дарко Тодоровски

Судијата Дарко Тодоровски од Кривичниот суд во Скопје го ослободи од одговорноста премиерот Зоран Заев, кој беше обвинет во случајот „Поткуп“. На пресудата не...

Собранието го притисна Димитров, бара документација за средби со грчки контакти

Комисијата за надворешна политика во Собранието бара целосна документација за средбите што министерот за надворешни работи ги имал со грчки претставници. Од Димитров се бараат...

Левица поднесе кривична против Заев (ВИДЕО)

Како што и најавија, од партијата „Левица“ денес беше поднесена кривична пријава против претседателот на владата на Република Макдонија, Зоран Заев. Од партијата сметаат...

Иванов сè уште го чека од Заев предлогот за името написмено

Трет ден откако премиерот Зоран Заев го брифираше државно-политичкиот врв за предлогот „Република Илинденска Македонија“ тој до претседателот Ѓорге Иванов не доставил писмена верзија...

Поднесена кривична пријава против Заев, требало да се гони по службена должност

Премиерот Зоран Заев го подрива уставниот поредок и ја става државата во подредена положба во однос на друга земја со прифаќањето на промена на...

Кој лаже за јазикот, Заев или Димитров? (ФОТО)

Двајцата главни фактори во преговорите со Грција со целосно спротивни ставови за начинот на кој ќе се именува македонскиот јазик по евентуален договор со...

Последни вести

На Трамп можат да му „ѕвонат“ само седуммина

Од безбедносни причини пристапот до американскиот претседател Доналд Трамп е ограничен, дури и по телефон. Сите кои сакаат да зборуваат со него, прво мора...

„Замаглена“ биографија за вработување во КХВ на сестрата на Катица Јанева

Собранието вчера не ја изгласа за заменик-претседателка на Комисијата за Хартии од вредност Лиле Делиџакова која е сестра на Специјалната јавна обвинителка затоа...

Позајмените вратоврски на Заев и Димитров на лидерската средба (ФОТО)

Анализата на пораките од лидерската средба што ја направи expres.mk во делот на вокабуларот и општите пораки покажа и една друга невообичаена ситуација поврзана...

Ќулавкова до власта за „Илинденска“: Зошто сами влегувате во стапица?

Академик Катица Ќулавкова го критикува предлогот на македонскиот владин врв за новото име на државата да биде „Република Илинденска Македонија“. „Makedonski без превод на англиcки...