Данок на луксуз за второ возило предложен до Шилегов за загадувањето

Воведување тарифа на луксуз за регистрација на второ возило е една од идеите за надминување на проблемот со загадувањето на воздухот, кои граѓаните му...

Амбасада на САД ја нуди Калифорнија како урнек за аерозагадувањето

Американската амбасада во Скопје им се заблагодари на сите што одговорија на нејзиниот повик за доставување идеи за надминување на загадувањето на воздухот во...

Бразилскиот инсулин стопиран, се чека донација од Данска  

Во Македонија има недостог од инсулините „Левемир“ и „Новомикс 30“ од компанијата Новонордиск од Данска, а пратките со ова супстанца неопходна за дијабетичарите биле...

„Македонски манифест“ до амбасадорите: Притворените не се терористи

„Македонски манифест“ упати протестно писмо до амбасадорите во Скопје, барајаќи од нив непристрасно расветлување на случајот „36 терористи“, како што го нарекуваат притворањето учесници...

Македонија 61. во светот според иновациите

Македонија е на 61. место меѓу 127 земји според глобалниот индекс на иновациите, кој го одредува универзитетот Корнел од Њујорк во соработка со Светска...

Џамбаски: Пописот во Македонија ќе ја преврти историјата на Балканот!

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски е уверен дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка нема да остане само на хартија, ставајќи го во корелација со...

„Катимерини“: Нимиц оптимист за разговорите, но пречките демнат

Охрабрен од САД и  ЕУ (предводена од Германија), „Нимиц планира да го интензивира и надгради процесот преку организирање разговори на ниво на министри за...

Тричковски: Силјановска, Ќулафкова и Груевска-Маџоска се обидоа да ја силуваат Македонија

Новинарот Бранко Тричковски ги обвини академикот Катица Ќулафкова, професорките Гордана Давкова Силјановска и Симона Груевска - Маџовска дека се обиделе да ја силуваат Македонија. Реакцијата...

Лабовиќ: Промашени темелите за реформа во правосудството

Универзитетскиот професор Миодраг Лабовиќ смета дека стратегијата за реформи во правосудството е поставена на погрешни темели и дека таа нема да ја постигне крајната...

Договорена првата група амбасадори меѓу Владата и претседателот Иванов

Неофицијално, кабинетите на претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев ја договориле првата група амбасадори, одлука која што произлегува од системот на кохабитација меѓу...

Последни вести

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Бура во СДСМ и меѓу “шарените” по изборот на нов министер за здравство

Изборот на неврохирургот, Венко Филипче кој беше советник на екс министерот за здравство, Никола Тодоров, а сега е советник во владата на премиерот Заев,...

Царкњас: Голем срам е во мир и со држава да им го даваме името...

Архимандрит Никодим Царкњас упати предупредувачки пораки до македонскиот народ во последната емисија „Во Центар“ на Васко Ефтов на телевизија Алфа, насловена „Дали ќе капитулираме како...

Венко Филипче потврдил дека е идниот министер за здравство

  Во наредните два дена, пратениците во Собранието ќе треба да се изјаснат за предлогот на СДСМ, за иден министер за здравство да биде избран...