Ромска коалиција бара МВР да ги најде силувачите на 13 годишно девојче

Во своето соопштение по повод сексуалното злоставување на штитеничка на државната институција за згрижување деца „25 мај“ коалицијата на Ромски невладини организации "KHETANE" искажува згрозеност...

Ципрас за Македонија во Европарламент: Словенска земја со словенски јазик (ВИДЕО)

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред Европски парламент ги проблематизира уверувањата од неговиот македонски колега Зоран Заев дека договорот од Преспа го зајакнува македонскиот идентитет,...

Силјановска – Давкова: Република Македонија меѓу фиромизација, македониџизација и демакедонизација (2)

Денеска го објавуваме вториот дел од анализата на професорката по уставно право Гордана Силјановска - Давкова во врска со прашањето за името Првиот дел со...

Адвокат Јошевска: Нема докази дека лидерите на „За заедничка Македонија” се дел од терористичка...

Адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска со интересна анализа на судењето за 27 април во контекст на лидерите на " За заедничка Македонија" (ЗЗМ). Јошевска смета...

„Глас за Македонија“ ќе биде опозициска партија

Новата партија „Глас на Македонија“ формирана на иницијатива на Соза Грчева, поранешна пратеничка од СДСМ, ќе дејствува опозициски. „Првите денови ќе се бориме со нашите најжестоки...

И #бојкотирам со спот за кампања, делумно позајмен (ВИДЕО)

Активисти на интернет движењето #бојкотирам кое не е поврзано со политички партии направи свој видео спот за кампањата за референдумот. Со позајмени делови од...

„Кога законот е неправеден, државата е затвор“

Здружението на семејствата на затворениците со албанско потекло за неколку случаи од 2001 година, за кои тврдат дека се политички монтирани, денеска протестираа на...

Во Беса избраа уште еден претседател, партијата во криза?!

Со поддршка од 455 делегати, денес на Конгресот на Движењето „Беса“ во Скопје, Биљал Касами беше избран за претседател на оваа партија на Албанците. Ова...

Достоинствен митинг без говор на омраза во Скопје

Безусловен крај на разговорите за името Македонија со Владата во Атина и продолжување на членството во Обединети нации и во сите меѓународни организации под...

Груби „апсолутно не верува“ дека Асани би кренал рака на полицајка

Пратеникот од Демократска унија за интеграција, Артан Груби, во вечерашната емисија „Топ тема“ на телевизија Телма искажа апсолутна убеденост дека неговиот сопартиец Бекир Асани...

Последни вести

Претседателот Иванов ги разочара провладините медиуми што ширеле лажни вести

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера "забележаа" промена во ставот на шефот на државата за...

Мендух Тачи излетал со возило кај охридскиот аеродром

Лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи утринава имал тешка сообраќајна несреќа откако возилото во кое се возел излетало од патот на...

Хан не сака да н’е вика ПЈРМ, претпочита Северна

,,За жал сѐ уште морам да ја користам кратенката ПЈРМ,  Поранешна Југословенска Република Македонија, иако воопшто не ми се допаѓа. Вие , граѓаните ќе...

Јанушев: Можен фалсификат на референдумот, граѓаните да го спречат

Се’ погласни се шпекулациите дека СДСМ е подготвена да се дрзне и на фалсификат на самиот референдум, предупреди од собирот во Велес Генералниот секретар...