Иванов и Мета загрижени за Едмонд Темелко!

Албанија се надева дека ќе се почитуваат малцинствата и нивниот идентитет и култура, изјави албанскиот претседател Илир Мета денес во Скопје, во одговор на...

(ВИДЕО)Во грчкиот парламент порака до Северна Македонија на македонско – бугарски јазик

Пратеникот на СИРИЗА Јоргос Урсузидис денеска на говорницата на грчкиот парламент каде што се расправа за доверба на владата на Ципрас поради договорот со...

Сервер не исклучува насилство поради екстремисти во Македонија

Американскиот аналитичар Даниел Сервер во најновото издание на списанието на Советот за меѓународни односи не ја исклучи можноста за избивање насилство поради екстремисти во...

Дванаесет прашања и одговори од Росоклија до припадниците на МВР

Професорот на универзитетот Колумбија им испраќа 12 прашања и одговори на македонските полицајци по прекумерната употреба на сила пред Собранието ДО МАКЕДОНСКАТА ПОЛИЦИЈА Народот на улица...

„Шарен директор“ платил 4000 долари за авио карта а можел да стигне и за...

По откритието на адвокатот Александар Тортевски дека член на „Шарената револуција“ кој сега е директор во една владина институција за неколку месеци потрошил десетици...

Грција доби Договор во вистинско време – во иднина би добила многу полош

Договорот со ПЈРМ има негативни и позитивни страни, но вистинското прашање е дали било кога во иднина Грција би можела да добие уште...

Дански експерт за човекови права докажува дека Филип Втори не е Грк

Џејкоб Мчангама, дански правник, експерт за човекови права, основач и директор на „Јустиција“, тинк-тенк од Копенхаген фокусиран на човековите права и на владеењето на...

Антевски: Колеги, кај ви е балансираноста за референдумот? (ВИДЕО)

Новинарот Ивица Антевски со апел до колегите новинари да бидат избалансирани и да ја консултираат втората страна во дебатите за името и за референдумот. Антевски,...

ЦИА: Македонија во 2050 година ќе има 4,4 отсто помалку жители од сега

Населението во Македонија во 2050 година ќе се намали од сегашните 2,083 милиона на 1,991 милион или за 4,42 проценти, покажува проекцијата за популациските...

Апасиев: Не бе, другарчиња, грешка сте, договорот е антиисториски

Професорот Димитар Апасиев од универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и член на Президиумот на партијата Левица преку својот профил на „Фејсбук“ го оценува Преспанскиот...

Последни вести

Професорот Шкариќ признава дека се води државна пропаганда за името

Веќе подолго време се мислам да му пишам отворено писмо на мојот некогашен професор Шкариќ, но не стасувам… Можеби во некој од наредните термини...

„Микомп“: Проектот е за реинкарнација на предмети, а не на луѓе

Средствата во висина од 211.500 денари за реинкарнација што ги добила фирмата „Микомп“ ДООЕЛ од Прилеп од Владата се наменети за реинкарнација на предмети,...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...