Џамбаски: Да се забрза издавањето државјанства на Бугарите во Албанија

  Просрпските медиуми во Македонија го компромитираат договорот за добрососедство, вели бугарскиот европратеник. Написите во Македонија дека Албанија не го признава бугарското малцинство се реакција на...

Објавен целиот „пакет идеи“ на Нимиц

Новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ; не постои задолжителна промена на Уставот;...

Завршија преговорите во Њујорк, што е следно?

Повеќе од 7 часа, најмногу досега без прекин траела денешната рунда преговори во Њујорк. Нема изјави ниту од медијаторот, ниту од министрите Димитров и Коѕиас...

Владимир Пешевски му пиша на неизбраниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и најави заминување

Ексвицепремиерот за економски прашања и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска во долго писмо до идниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ бара партијата под водство...

Покерашот Драган Костиќ ќе одлежи 18 месеци затвор во Шпанија

Педесет и пет годишниот професионален играч на покер, по потекло од Македонија, во изминатите две децении живее во Шпанија, а во 2011 година заврши...

Заев и Борисов заедно на гробот на Св. Кирил во Рим

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, заедно ќе присуствуваат на традиционалното поклонение на гробот на Свети Кирил во Рим. Делегациите...

Бугарија притиска да добие малцинство во Албанија

Софија го ангажира Европскиот парламент за да изврши притисок официјална Тирана да признае бугарско малцинство. Пратеници на Европскиот парламент, од различни држави и партии, подготвуваат...
video

Бутарис пред Заев кажа – Македонија! (ВИДЕО)

Случајно или не, одговарајќи на новинарски прашања по денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје солунскиот градоначалник Јанис Бутарис ја нарече државава...

Многу луѓе во Македонија сакаат да живеат во Бугарија?!

Андреј Арнаудов, водител и продуцент на бугарското телевизиско реалити шоу „Фарма“, тврди дека има многу луѓе во Македонија со бугарско самосознание и со желба...

Мико: Да се биде Македонец е посебна карактеристика

Американскиот поддржувач на македонската кауза Џејсон Мико во својата најнова колумна ги предупредува Македонците дека преговорите со Грција се многу повеќе отколку само за...

Последни вести

Професорот Шкариќ признава дека се води државна пропаганда за името

Веќе подолго време се мислам да му пишам отворено писмо на мојот некогашен професор Шкариќ, но не стасувам… Можеби во некој од наредните термини...

„Микомп“: Проектот е за реинкарнација на предмети, а не на луѓе

Средствата во висина од 211.500 денари за реинкарнација што ги добила фирмата „Микомп“ ДООЕЛ од Прилеп од Владата се наменети за реинкарнација на предмети,...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...