И Бигорскиот манастир се огласи за договорот со Бугарија

Невобичаено за една верска група монасите и монахињите од Бигорскиот манастор се огласија за потпишувањето на договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. Тие бараат...

По 9 години преговори потпишан договорот за пријателство со Бугарија

  Со највисоки државни и воени почести, денеска напладне на платото пред Владата на Република Македонија на црвениот тепих, беа пречекани премиерот Бојко Борисов и...

ВН: Конфликт меѓу Македонија и Србија, Албанци во српски униформи на граница

Српските разузнавачки служби имаат информации за ризик од тензии меѓу Македонија и Србија во кои што „би биле инволвирани Албанци“. Како што пишува белградскиот весник...

Провокација или последна шанса: МРТВ со „Трето полувреме“ го пречекува Борисов во Скопје

Националниот телевизиски сервис каде сеуште директори и уредници се луѓе именувани времето на предходната влада од вчера започна со емитување на првиот дел од...

Грција контра војници на САД на Криволак, најава за експлозија во Македонија

Посетите на началникот на генералштабот на грчката армија на северната граница во близина на Лерин и на грчко - албанска граница како и посетата на...

Кадрите на ДУИ нечепнати, смена за 33 вмровски директори во здравството

Владата продолжува со смена на директори назначени од минатата влада во здравствените институции. Вчера со нејзина одлука биле сменети 33 директори поставени од ВМРО...

За Софија историска посета, Македонија поделена го пречекува бугарскиот премиер

За разлика од Бугарија каде сите политички партии го поддржаа и за него гласаа во парламентот во Македонија владее поделеност за  Договорот за пријателство,...

Полицајците ги апселе „Левичарите“ по наредба, наредбодавачите се кријат

Припадниците на полицијата и на АРМ кои што противуставно пред два дена кратко привеле четворица членови на партијата „Левица“ се иритирани од најавите на...

Борисов не може да се извини за бугарските злосторства од 1941 до 1945-та

Пропаѓа идејата за некаков вид извинување од бугарската страна за злосторствата направени во Македонија од страна на бугарските окупаторски власти меѓу 1941 и 1945...

Протест пред пристигнување на Борисов во Скопје

Организацијата Семакедонски национален совет за денеска најавува протест против потпишување на штетни договори на македонската влада. Според најавата на председателот на СНС-Македониум Страшко Олумчев протестот ќе...

Последни вести

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Бура во СДСМ и меѓу “шарените” по изборот на нов министер за здравство

Изборот на неврохирургот, Венко Филипче кој беше советник на екс министерот за здравство, Никола Тодоров, а сега е советник во владата на премиерот Заев,...

Царкњас: Голем срам е во мир и со држава да им го даваме името...

Архимандрит Никодим Царкњас упати предупредувачки пораки до македонскиот народ во последната емисија „Во Центар“ на Васко Ефтов на телевизија Алфа, насловена „Дали ќе капитулираме како...

Венко Филипче потврдил дека е идниот министер за здравство

  Во наредните два дена, пратениците во Собранието ќе треба да се изјаснат за предлогот на СДСМ, за иден министер за здравство да биде избран...