Силјановска-Давкова: Без потпис на претседателот, Законот – го нема

„Законот е само изгласан. Законот е закон, тогаш кога со указот ќе ги има двата потписа, бидејќи ветото значи „не дозволувам овој закон да...

Премиерот оставен сам, со само 19 „лајка“ (ВИДЕО)

Речиси 24 часа откако неприродно нашминканиот премиер Зоран Заев се обиде на граѓаните да им објасни дека Законот за јазиците е добар закон, тој...

Пратениците од власта се договориле да седат дома за да не иритираат!

Поради страв од блиска средба со незадоволни граѓани од вчерашното насилно донесување на Законот за употреба на јазиците, пратениците на владеачката коалиција предводена од...

Британски академик и албански лобист: Законот за јазици е сериозна грешка

Џејмс Петифер, британски академик, автор, новинар и специјалист за балкански прашања, излезе со критика на „Твитер“ за насилно изгласаниот Закон за јазици во Македонија. „Јас...

Може да извиси препораката од ЕК поради начинот на кој е „донесен“ Законот за...

Може да се проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради тоа што без минимум консензус и без цивилизирана дискусија...

Иванов мора да го потпише законот, вели Џафери

Претседателот Ѓорге Иванов ќе ги прекрши уставните одредби доколку не го потпише указот за прогласување на Законот за јазиците, вели спикерот на македонското собрание. Според...

Вчера, конечно, Ѓекна умре!

Најмал проблем ќе им биде Берово и Радовиш, проблем е што шерифи и генералисимуси ги узурпираа институциите и ТИЕ толкуваат што е закон, и...

ОМД ја прекинува комуникацијата со Владата и бара нејзина оставка

Обединета македонска дијаспора реагира по насилното донесување на Законот за употреба на јазиците во Македонија. „Обединета македонска дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското...

МВР ги чува пратениците, запален автомобил на пратеничка

Приватното патничко возило на пратеничката на СДСМ од Виница, Славица Шуманска – Митева, бил запален синоќа по полноќ, објавува Плусинфо. Пираси страв од одмазда за...

Апасиев со решение за Законот за јазиците

Професорот на Штипскиот универзитет Димитар Апасиев во текст со наслов "Шверцувањето на двојазичноста и „џебното вето“ на Претседателот" пишува како Македонија може да го...

Последни вести

„Ние сме Македонија“: Што значи име? Тоа сме ние (ВИДЕО)

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ преку видео го поставува прашањето „што значи име“ и кои се последиците од неговата промена, а одговорот на крајот...

Грција врие: Бесилка и македонско знаме пред седиштето на СИРИЗА во Серес

Не стивнуваат протестите во Грција по потпишувањето на договорот Заев-Ципрас во неделата во Нивици на Преспанско Езеро, а гневот се манифестира преку различни форми,...

Мицотакис го обвини Ципрас дека ги предал „македонската националност и јазик“

Главната опозициска Неа демократија нема да го ратификува договорот потпишан од Атина и Скопје за решавање на спорот за името, изјави лидерот, Киријакос Мицотакис,...

Десетмина од ЕУ против нелегалната миграција

Десет лидери на Европската унија, ќе се состанат во Брисел викендов  и ќе се заложат за понатамошно ограничување на „нелегалната миграција“ во Европа и...