Зекири: Мемети има најмалку право да зборува за човекови права

Пратеникот и потпретседател на СДСМ, Мухамед Зекири, преку својот профил на „Фејсбук“ остро му се нафрли на народниот правобранител Иџет Мемети, чијшто пакет со...

Бегалецот Горан Грујовски ја доби првата казна

Поранешниот началник на петтата управа на МВР доби затворска казна од година и половина. Тој во најмалиот судски предмет што се води против него...

Најавени протести за пресудите за „Диво Насеље“ и во други градови

Незадоволните од пресудите на Основниот суд Скопје 1 за случајот „Диво Насеље“ преку свој Совет, составен од пет субјекти, најавуваат ширење на протестите и...

Прибе и ЕК во Собранието настрадаа од деконцентрирани пратеници

Координаторот на пратеничката група на СДСМ во Собранието Томислав Тунтев ја откри причината поради која владеачкото мнозинство не ги изгласало законските промени кои што...

За Сашо Ордановски работата на владата е како чистење подрум со фекалии

„Парадоксално, во однос на убедливоста на резултатите на тукушто завршените локални избори, но впечаток е дека речиси никој не е задоволен од досегашната работа...

Истражители од САД ги чешлаат трошењата на амбасадата во Скопје

„Аналитичари од Канцеларијата за отчетност на владата на САД (ГАО) престојуваат во Македонија за да извршат теренски активности, што произлегуваат од оценувањето што ГАО...

Никола Димитров: Клучно е со Грција да не се разговара за идентитетот

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, смета дека клучот на претстојните преговори за името со Грција е да не се разговара за...

Пријавил ли премиерот Заев двајца министри во обвинителството за корупција?

Двајцата владини функционери за кои што премиерот Заев најави дека се под истрага за корупција до обвинителството ги пријавил премиерот Зоран Заев. Ова е...

Нема веќе Ден на дрвото

Во изминативе години на 13.000 хектари биле засадени 35 милиони садници во акцијата за зголемување на шумскиот фонд во Македонија. Но, ефектот од тоа...

Владата на Бугарија одобри помош од 35.000 евра за Струмица

Министерскиот совет на Република Бугарија на својата денешна седница одобри 70.000 лева (околу 35.000 евра) за купување специјализирано превознсо средство за сите ранливи групи...

Последни вести

Границата на Бугарија е привремено блокирана

Границта на Бугарија е привремено блокирана и во двата правци – за влез и излез во и од земјата. Преминувањето преку сите гранични премини во...

Идејата на Рама за „заеднички претседател“ несоодветна за  ЕК

Европската комисија реагираше на изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дека посакува Албанија и на Косово да имаат заеднички претседател, а портпаролката на Кетрин...

Ципрас и Меркел телефонски разговарале за името!

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел разговарале за тековните преговори за решавање на спорот за името помеѓу Атина и Скопје, провокативната...

Порошенко пијан на конференцијата за безбедност во Минхен?! (ВИДЕО)

Украинскиот претседател Петро Порошенко наводно се појавил пијан на безбедносната конференција во Минхен. Медиумите од Москва објавуваат снимки чиј автор тврди дека шефот на источноевропската...