Нов случај „Пајак“, и во Струга повредена полицајка

По скандалот со високиот функционер на ДУИ, Бекир Асани, во кој беше нападната полицајка, во Струга се случил уште еден инцидент во кој е...

Османи: Непотребна хистерија околу употребата на јазиците (ВИДЕО)

Вицепремиерот Бујар Османи преку својот профил на „Фејсбук“ се обрати на македонски јазик, со албански титл, нарекувајќи го „непотребна хистерија“ спротивставувањето на Законот за...

Молк за скандалот со 2,5 милиони евра потрошени за судот во Дебар

Се уште нема никаква реакција од македонските власти и судските органи во врска со скандалот со потрошени 2,6 милиони евра за систем за видео...

Тајванците една година без виза во Македонија, реципроцитет нема

Македонските власти го продолжиле рокот во кој граѓаните на Тајван во земјава ќе можат да влегуваат без визи. Информацијата не ја објави македонското МНР, туку...

За срамните стихови директорот на АМС, Каевски, не гледа причина за оставка (ВИДЕО)

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, денеска на прес конференција изјави дека чувствува морална одговорност за објавените скандалозни песни во Збирката поезија од проектот...

Ана Дурловски: Најдобра кога ѝ е најтешко

Иако соочена со семејна драма во која нејзиниот сопруг е жртва на политички реваншизам и колатерална штета на меѓупартиски пресметки, македонската оперска певица Ана...

Лавина реакции по стихот за „корнишонот на премиерот“

По вчера објавената информација на Expres.mk за скандалозната „поезија“ во Збирката поезија од проектот „Млади поети“ во која „авторот“ со приучен уличен вокабулар се...

Вонредна информација од УХРМ: Најкритично во Охридско, Полог и Река

Откако цел ден вчера Управата за хидрометеоролошки работи молчеше и анализираше дали на Македонија и се заканува опасност од поплави во раните утрински часови...

АМС се оградува, владата се срами, Албанците лути

Агенција за млади и спорт (АМС) преку својот Фејсбук-профил се огради од поетската книга во која пишува за „грдата Мирка, која на директорот му...

Калашникови „играле“ во казино на „Партизанска“

Две лица вооружени со автоматски пушки извршиле вечерва тешка кражба во казиното „Астра“ на булеварот „Партизанска“, во близина на крстосницата помеѓу трговскиот центар „Лептокарија“...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...