Економист не прогласи за нова земја

Еден од највлијателните британски медиуми „Економист“ во своето печатено издание објавува анализа за договорот за името меѓу Македонија и Грција во која објаснува дека...

ММЧДП започна правна процедура против македонската влада

Македнското меѓународно движење за човекови права ги изнајми услугите на меѓународната правна фирма Даути Стрит Чемберс (Doughty Street Chambers) да истражи правни дејства против...

Од денеска се слави Рамазан Бајрам – Честитки од expres.mk

Муслиманските верници денеска започнаа со прослава на Рамазан Бајрам, исламски празник кој започнува откако ќе заврши рамазанскиот пост кој трае во текот на целиот...

(ВИДЕО)Во грчкиот парламент порака до Северна Македонија на македонско – бугарски јазик

Пратеникот на СИРИЗА Јоргос Урсузидис денеска на говорницата на грчкиот парламент каде што се расправа за доверба на владата на Ципрас поради договорот со...

Виница вознемирена дека ќе остане без плоштад!

По вчерашниот текст на „ Expres.mk“ дека плоштадот во Виница (можеби) ќе претрпи „радикални“ измени поради „бекатон -апликацијата“ на  на граждското шеталиште, и дека...

Режисерот Дарко Митревски за договорот: Среќен пат, нема да се сретнеме (ВИДЕО)

Авторот на антологиската реплика од филмот Трето Полувреме со порака по објавувањето на договорот за името со Грција. Дарко Митревски кој десетина години живее во...

Ќе потпишат во Пили (Грчка Преспа), ќе слават во Отешево

Договорот меѓу Македонија и Грција за името ќе се потпише в недела во Преспа на грчка територија, а потоа ќе следи ручек на македонска...

Ќе има ли „преспански“ по “Охридскиот договор“ !

Атински „Катимерини“ пишува дека во Атина и Скопје во тек биле подготовките за состанокот во Преспа, каде што ќе биде потпишан договор меѓу Грција...

Бугарија бара ревизија на договорот за пријателство со (Северна) Македонија

Бугарската влада бара "ревизија на договорот за пријателство" со гаранции за спречување на" иредентизмот "од" предложеното ново име "Северна Македонија. Ревизијата на договорот мора да...

Апасиев објаснува зошто ќе пропадне договорот со Грција

Професорот Димитар Апасиев смета дека постојат 4 причини зошто договорот со Грција за името не може да стапи во сила. Тој вели дека "Обидот на...

Последни вести

Проф. Даскаловски: Македонија доби коалиција од најголемите криминалци

Конечно формирана коалиција меѓу најголемите криминалци во Македонија, пишува професорот Жидас Даскаловски на Твитер. Според Даскаловски во оваа коалиција влегуваат Али Ахмети наречен Дуинг Бизнис,...

ВМРО-ДПМНЕ честиташе нова коалиција на власт меѓу Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков

Потпретседателот на ВМРО - ДПМНЕ Александар Николовски по седницата на Централниот комитет на партијата изјави дека вечерва опозицијата одржала историска седница на која раскрстила...

Покрај Мијалков, ВМРО-ДПМНЕ го исклучи и Никола Тодоров

Партиски извори од опозициската најголема партија потврдуваат дека Сашо Мијалков поранешниот член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и началник на УБК и Никола Тодоров...

Завршува ли членството на Сашо Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок покрај потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите...