ВМРО-ДПМНЕ повика на протест денеска пред Основен суд Скопје

Како реакција на приведувањето 36 лица утрово за настаните од 27 април, ВМРО-ДПМНЕ ги повика „сите граѓани кои не се согласуваат со антидржавната политика...

Чавков со лисици на раце на распит

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, кој утрово беше уапсен бил однесен на  распит кај судија на претходна постпака. На социјалните мрежи се појави...

Уапсен Митко Чавков, приведен актерот Владо Јовановски…

Рано утрово, по налог на јавен обвинител, уапсен е Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност во МВР, а во врска со...

ЦИА: Македонија во 2050 година ќе има 4,4 отсто помалку жители од сега

Населението во Македонија во 2050 година ќе се намали од сегашните 2,083 милиона на 1,991 милион или за 4,42 проценти, покажува проекцијата за популациските...

Сакале да ограбат менувачница во Скопје, сопственикот ги убил

Две лица се убиени попладнево во скопската населба Кисела Вода откако се обиделе да ограбат менувачница. Инцидентот се случил откако сопственик на менувачница во која...

Престрелка на булеварот „Тодор Александров“, има и жртви

Во вооружена престрелка на булеварот Тодор Александров попладнево се случил вооружен инцидент. Неофицијални информации велат дека има и две жртви, но нема потврда од...

Откако Заев им ја понуди на Русите, македонската зелка тема и во Романија

Откако македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за црногорски медиум посака поголем извоз на земјоделски производи во Русија, конкретно наведувајќи ја македонската зелка, за...

Српски пратеник очекува одговор од Македонија за купувањето ракети С-300

Најавите дека Србија ќе купи четири батерии со ракети С-300 и уште шест борбени авиони „миг 29“ ќе предизвикаат реакција и од Македонија, очекува...

Во Грција слават 25 години од изјавата на Глигоров дека „ние сме Словени“

Повеќе грчки медиуми со нескриено задоволство одбележуваат четврт век од изјавата на некогашниот македонски претседател Киро Глигоров дека Македонците се Словени, пренесувајќи го текстот...

Академик Поп-Арсов: Законот за јазиците значи крај на Македонија

Доколку стане официјален јазик, ќе треба да се учи во основните училишта. Тие учители што се во Македонија нема да бидат доволни, па ќе...

Последни вести

И Шкариќ удри по владата за името и законот за јазици

По професорот Милчин кој е гневен на владата за името и законот за јазици уште еден нејзин довчерашен поддржувач од редовите на интелектуалната елита...

Тасева за Анѓушев: Ваква закана и агресивност нема ни во Авганистан

Претседателката на "Транспаренси интернешнл" Слаѓана Тасева откри дека за време на прием во странска амбасада добила закани од вицепремиерот за економски прашања за поднесените...

Бугарски пратеник: За името стоиме поблизу до Скопје отколку до Атина

Милен Михов, потпретседател и пратеник на ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов во Национално собрание на Бугарија, вели дека неговата земја за прашањето за разликата за...

Апасиев: Синот на Фрчкоски станал директор

Професорот и член на претседателството на партијата Левица, Димитар Апасиев, пишува дека синот на професорот Љубомир Фрчкоски, кој беше кандидат за претседател и ексминистер...