Кирил Барбареев: Луѓе без „фатка“ нè водат 27 години без стратегија

Професорот на Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип со свое објаснување зошто Македонија падна на ова дереџе. „Нема полоша судбина од тоа да те водат луѓе...

Јасна Котеска: Дури и Ципрас стигна да ни се смее

Професорката Јасна Котевска со свој коментар за последните собитија во контекст на името. Таа му предлага на премиерот Заев како симбол на европеизација на...

Албанците контра „Илинденска“, преферираат Илирида (ВИДЕО)

Анкетирани граѓаните Албанци се против македонскиот предлог за решение на името и против предложениот превод на „Илинденска Македонија“ на албански – го сметаат за...

Министерот Димитров си оди ако пропадне планот „Илинденска Македонија“

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интевју за 1ТВ најави дека ќе се повлече од позицијата шеф на македонската дипломатија ако не успее...

Македонски алпинист го загуби животот на Хималаите

Шеесетитригодишниот планинар од Гевгелија Ѓорги Петков го загубил денеска попладне животот додека се обидувал да го освои највисокиот врв на светот. Починал од срцев удар...

Русјаков: Ужас ме фаќа дека морам да се молам за оние што сакаат да...

Писателот и режисер Александар Русјаков на свој начин го коментира последниот развој на настаните околу разговорите за прашањето за разликата за името на Македонија...

Голем поздрав за Димитров и Заев од Антигва (Видео)

Македонски иселеник во САД бил изненаден кога разбрал дека во далечната Антигва и обичните луѓе знаат за Македонија и тоа поради Библијата. Гоце Панговски за...

Премиерот добива кривична пријава за загрозување на независноста

Сторено кривично дело против државата, по чл. 308 од Кривичниот законик на РМ „Загрозување на независноста“ е причината поради која политичката партија Левица поднесува...

Заев не знае како е „Илинденска“ на албански (ВИДЕО)

Албански лингвисти реагираат дека терминот „Илиндитасе”, што македонскиот премиер го употреби за да го преведе предлогот „Република Илинденска Македонија“ нема смисла на албански јазик....

Владика Наум: МПЦ се обидува да ја украде бугарската историја

Членот на синодот на Бугараската православна црква владиката Наум тврди дека МПЦ се обидува да ја присвои историјата на бугарскиот народ. Русенскиот митрополит Наум излезе...

Последни вести

На Трамп можат да му „ѕвонат“ само седуммина

Од безбедносни причини пристапот до американскиот претседател Доналд Трамп е ограничен, дури и по телефон. Сите кои сакаат да зборуваат со него, прво мора...

„Замаглена“ биографија за вработување во КХВ на сестрата на Катица Јанева

Собранието вчера не ја изгласа за заменик-претседателка на Комисијата за Хартии од вредност Лиле Делиџакова која е сестра на Специјалната јавна обвинителка затоа...

Позајмените вратоврски на Заев и Димитров на лидерската средба (ФОТО)

Анализата на пораките од лидерската средба што ја направи expres.mk во делот на вокабуларот и општите пораки покажа и една друга невообичаена ситуација поврзана...

Ќулавкова до власта за „Илинденска“: Зошто сами влегувате во стапица?

Академик Катица Ќулавкова го критикува предлогот на македонскиот владин врв за новото име на државата да биде „Република Илинденска Македонија“. „Makedonski без превод на англиcки...