Бакојани го менува фокусот: Решението треба да го прифати меѓународната заедница

- Ние сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина. Ова е целта. Бидејќи во овој момент меѓународната заедница ги нарекува Македонија....

Јачева-Улчар: Нема кој друг да се грижи за македонскиот јазик!

„Од најмала возраст кај младите луѓе треба да се негува љубовта спрема македонскиот јазик и да се развива свеста дека македонскиот јазик е со...

Зад Иванов и Груевски кај Ердоган македонско знаме, зад Заев турско?!

Интересен колаж од фотографии на „Твитер“ го наметнува прашањето како да се толкува поставувањето македонско знаме зад Ѓорге Иванов и Никола Груевски при нивните...

Османи во унитарна држава ќе црпи јазични искуства од конфедерација

Заменик-претседателот на македонската Влада задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на денешната средба со заменик-државната секретарка во Министерство за надворешни работи на Швајцарија, Кристина...

Ромски активисти бараат интерпелација за министрите Спасовски и Царовска

"Додека не се притиснат оние кои треба да го решат проблемот тие ќе продолжат да се однесуваат неодговорно. Ајде еве чекори кои треба веднаш...

Иванов: Во 21. век е недозволиво оспорување на самоопределувањето

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов по денешната средба со својот турски колега Реџеп Таип Ердоган во Анкара нагласи дека секоја држава има суверено право на...

Ердоган: Не отстапуваме од признавањето на Македонија под уставното име

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека неговата земја не отстапува кога еднаш ќе донесе одлука, осврнувајќи се на признавањето на Македонија под уставното...

Мицотакис не би ни разговарал за името без промена на македонскиот Устав

Како во народната изрека „круша под круша паѓа“, лидерот на грчката опозиција Кирјакос Мицотакис ни за јота не отстапува од тврдите позиции кон Македонија...

Грчки новинар ги обвини соседите за уривање на преговорите за името

Димос Верикиос, новинар и потпретседател на грчката телевизија Алфа, во својата 15-минутна анализа во емисијата „Хепи деј“ утрово ги обвини Србија, Албанија, Бугарија и...

УНИЦЕФ: Македонија втора во Европа по смртност на новороденчиња

УНИЦЕФ предизвика аларм објавувајќи листа на земји во Европа и светот, според процент на смртност на новороденчиња. Македонија е втора на црниот список, со 105...

Последни вести

Искршено возилото на аналитичарот што најави пластична операција на Македонија

Љупчо Ристовски, претседател и коосновач на Институт за доблесна и вредносна политика „Интегра“, кој пред неколку дена констатира дека на Македонија ѝ се подготвува...

„Фризерката“ ќе биде хигиеничарка за 300 евра во МЕПСО

Од МЕПСО денеска ја демантираа информацијата дека лице со иницијали П.К.  била вработена како фризерка и за тоа ќе зема плата од 43.900 денари. „Во...

„Балкан Инсајт“: Македонија ја ограничува слободата на медиумите

„Македонската влада и опозиција го користат бурниот период околу претстојниот референдум за името, за повторно да се воведе рекламирање финансирано од државата, кое беше...

Премиерот Заев за нацистичкиот злосторник Џемо Хаса (ВИДЕО)

Австралискиот новинар со македонско потекло Саша Узунов го прашува македонскиот премиер Зоран Заев дали ќе го тргне споменикот на Џемо Хаса водач на балистичкото...