Дескоски: И со договор останавме вештачка нација а никој не се буни

Професорот Тони Дескоски реагира на официјалната позиција на Грција за Македонија според која македонската нација е вештачка творба. "Договорот од Преспа е потпишан но се...

Сириза и Димар против Преспанскиот договор

Грчката Влада направи опасни отстапки за јазикот и националноста, отстапки кои наместо да затворат стари, отвораат нови сметки. Договорот не е прифатлив за нас,...

Зошто владата ја крие анкетата спроведена во Јули?!

На прашањето дали ќе излезете на референдумот, на ниво на Македонија, само 31% одговориле дека ќе гласаат, што е 562.000 од вкупно 1.814.600 запишани...

Заев да не бара поддршка за референдумот од малите етнички заедници

Претставници на помалите етнички заедници со критики за одлуката на премиерот на лидерската средба на која беа поканети лидерите на партии со најмалку двајца...

Таборот против промена на името загуби важен поддржувач

По силниот притисок од провладините поборници за смена на името и успешен референдум, таборот што се залага за неменување на уставното име и кој...

Македонски камионџија в болница по тешка сообраќајка во Германија (ГАЛЕРИЈА)

Четириесетгодишен возач од Македонија добил сериозни повреди и завршил во болница во германскиот град Нордхаузен по тешка сообраќајна несреќа со својот камион вчера попладне...

ВМРО-ДПМНЕ во ќорсокак – анализа на Горан Момироски

Премиерот Заев има 180 дена да организира успешен референдум, да спроведе уставни промени за промена на уставното име и промена на сите членови кои...

Против променето име за влез во НАТО и ЕУ се 71,7 отсто Македонци

Речиси три четвртини од етничките Македонци или 71,7 проценти се против промена на името на државата заради членство во НАТО и во Европска унија,...

Ќе се гради нов центар за странци, но тоа не е бегалски камп

Со вчерашното парафирање на спогодбата за соработка на граничните полиции, позната како Фронтекс 2, помеѓу Европската комисија и Македонија  „тимовите на Фронтекс со извршни...

Лидерската заврши без договор!

Не е постигнат договор околу клучните прашања кои треба да го одблокираат процесот на формирање на ДИК и потоа за одржување на референдум за...

Последни вести

Професорот Шкариќ признава дека се води државна пропаганда за името

Веќе подолго време се мислам да му пишам отворено писмо на мојот некогашен професор Шкариќ, но не стасувам… Можеби во некој од наредните термини...

„Микомп“: Проектот е за реинкарнација на предмети, а не на луѓе

Средствата во висина од 211.500 денари за реинкарнација што ги добила фирмата „Микомп“ ДООЕЛ од Прилеп од Владата се наменети за реинкарнација на предмети,...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...