И Абориџините протестираат за Македонија

Македонската заедница во Мелбурн денеска им се заблагодари на сите што го поддржаа маршот за заштита на името Македонија. На маршот на кој учествуваа десетици...

Велков против Героски за рудниците

Еколошкиот активист Крум Велков во текст објавен на социјалните мрежи под наслов "THE ENVIRONMENTАLIST" му се спротивставува на новинарот Бранко Героски. Тој според него се...

Масовни протести на Македонците за името и за идентитетот во Австралија (ГАЛЕРИЈА)

Во четири града во Австралија денеска излегоа илјадници Македонци за да го кренат својот глас против менувањето на уставното име на нивната татковина Република...

ВМРО-ДПМНЕ: „Пајакот“ не ја удрил полицајката, срамно е МВР да бара снимки од граѓаните

  „Срамно е колкав напор вложува МВР во обид да објасни колку е невин партискиот функционер за нападот врз полицајката, а колку не покажува ниту...

Димитров: Сите освен Македонците сакаат да се Бугари

„Хрватите Бугари ли се?“ е насловот на колумна на контроверзниот бугарски историчар Божидар Димитров. „Прво, кои се Хрватите по потекло? Тие самите нагласија дека немаат...

Ваневска: Да си даде отказ тој што напишал прекршочна пријава за Асани

Поранешната адвокатка а сега нотар Лорија Ваневска, која беше кандидат за прв човек на Јавно обвинителство, цитирајќи го Законот за кривична постапка тврди дека...

Грците го возвраќаат ударот (ФОТО)

Откако минатата недела по протестот на грчката заедница во Мелбурн македонски активисти поставија банери на кои пишуваше „Грците се Турци“, денеска одговор од Грците...

Мехази: Што лошо видовте од Албанците?

Албанскиот аналитичар Сулејман Мехази тврди дека единствено Албанците не ги омаловажуваат Македонците, нивниот јазик и држава, а тие се негирани и патолошки мразени од...

Утре протестен собир „Ние сме Македонија“ во Скопје

Во организација на натпартиското движење „Нашето име е наше право“, утре, 4 март на Плоштадот Македонија во Скопје, во 13 часот, ќе се одржи...

Ристова-Астеруд: ДУИ подготвува активности за 8 март

Ироничниот текст на професорката Каролина Ристова-Астеруд, иако на духовит начин навлегува во сите аномалии кои ги има во начинот на кој ДУИ како социјалдемократска...

Последни вести

Јанушев: Милиони евра им се нудат на пратениците за уставни измени

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, вечерва на прес-конференција обвини заогромен притисок врз пратениците на опозицијата да гласаат за промени на Уставот според Преспански...

Напаѓач на Гибралтар: Кој вели дека не можеме да ја победиме Македонија?

Двете историски победи едноподруго во Лига на нации ја кренаа самодовербата на фудбалерите на Гибралтар дотаму што напаѓачот Рис Стич најавува игра на три...

Пратеникот Крсто Мукоски пренесен на кардиологија

Пратеникот Крсто Мукоски попладнево е пренесен на кардиологија откако му се слошило во Собранието. Мукоски е еден од пратениците на кој се врши најголем притисок...

Кривична пријава од МВР за потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против Г.Ч.(37) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “фалсификување исправа“,...