Луѓето се селат: Апел до премиерот од Јегуновце

Екс работен во Југохром од Јегуновце бара премиерот Заев да го пушти во работа комбинатот кој обебедува егзистенција за 1000 семејства во овој...

Организаторите на антимакедонскиот протест во судир со грчкото МВР

Организаторите на протестите против името Македонија како дел од решението на спорот со Грција го обвинуваат министерот за јавен ред и мир Никос Тоскас...

Коѕиас не можеше да издржи, ја нападна владата во Скопје

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас директно ја нападна владата во Скопје дека не ги спроведува договорите со своите партнери. Ставен под притисок на...

Драма во Крива Паланка: Работници блокираат турски бизнисмени

Десетици работници на турската компанија "Веибо груп" вечерва блокираат членови на менаџментот и не им дозволуваат да си заминат. Меѓу членовите на менаџментот се...

Коѕиас: Скопје да каже каква придавка сака во сложеното име

„Грчката влада презеде одговорност јавно да објави дека сака промена на името, дека тоа име ќе биде комплексно и за сите употреби... ние излеговме...

Цуцуловски: Будали и предавници имало и ќе има, ама олку будали – никогаш!

Филозофот, писател, есеист и теоретичар Љубомир Цуцуловски се осврнува на грчко-бугарската „дебата“ чија е Македонија, за да поентира со ситуацијата во Македонија, каде што,...

Грчки попови со порака на „непостоечкиот“ македонски јазик

Лајтмотивот на вчерашниот протест во Атина дека „Македонија е една и само грчка“ не им пречеше на припадници на Грчка православна црква да испратат...

Стара фотографија со вонвременска порака: Жива е Македонија

Фотографијата од почетокот на минатиот век, која Наталија Кичеец ја постира на својот профил на „Фејсбук“ во октомври минатата година, ја сподели новинарката Емилија...

Нè очекува голем шок во личната карта во ОН

Македонската јавност не доби детали за именувањето на Македонија во регистерот на земјите членки во Обединети нации, откако медијаторот Метју Нимиц во Скопје изјави...

Грчки монах од Атина ги побара назад Гевгелија и Битола

Грчки монах бара Грција да си ги врати неослободените татковини, а меѓу нив и Битола и Гевгелија. „Не само говор на омраза и национализам, туку...

Последни вести

 Меѓународен ден за искоренување на сиромаштијата

По повод Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата денеска во Скопје ќе се одржи Конференција за сиромашни и социјално исклучени лица. На конференцијата во Клубот...

Новинарот Кашоги убиен, а телото исечено на парчиња

Новинарот и дисидент Џамал Хашохи беше убиен во конзулатот на Саудиска Арабија, по што неговото тело беше распарчено и изнесено од зградата, јави телевизијата...

Венецуела бега од  доларот, ќе плаќа со евра при меѓународни трансакции

Венецуела го напушта американскиот долар, а сите идни трансакции на девизниот пазар ќе бидат во евра. Санкциите воведени неодамна од Вашингтон против Каракас ја блокираа...

Денеска нови аномалии на судењето за 27 април

Исфрлањето на адвокатите на обвинетите за 27 април предизвика проблем кој не може да биде решен преку ноќ. А само толку, една ноќ имаа новите...