Јоханес Хан: Македонија е на „километар и пол“ од ЕУ

„Сакаме Европската комисија да препорача започнување на преговорите следната година, а сега сме повеќе убедени од минатата година дека земјите-членки ќе се согласат со...

Хан: Законот за јазици не е приоритетен за позитивна препорака

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика Јоханес Хан го иззема Законот за употреба на јазиците, кој е во собраниска процедура, од условите за позитивна...

Иванов и Мета загрижени за Едмонд Темелко!

Албанија се надева дека ќе се почитуваат малцинствата и нивниот идентитет и култура, изјави албанскиот претседател Илир Мета денес во Скопје, во одговор на...

Мета побара истрага за „Диво Насеље“ од Македонија, а не меѓународна

Албанскиот претседател Илир Мета по денешиот прием кај својот македонски колега Ѓорге Иванов во Скопје побара Македонија на европски начин да го расчисти случајот „Диво...

Иванов: Законот за јазици мора да биде во согласност со Уставот

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов изјави дека ќе се произнесе за Законот за употреба на јазиците откако ќе му биде доставен на потпишување, истовремено барајќи...

Груевски до Заев: А да изградевте нешто пред да почнете да уривате?

Никола Груевски во третиот дел од интервјуто за магазинот „Република“ им порача на СДСМ и на Зоран Заев прво нешто да изградат пред да...

Селмани од ЗНМ ја обвини Владата за воведување цензура

Насер Селмани, претседател на Здружение на новинари на Македонија (ЗНМ), ја обвини Владата за воведување цензура со озаконувањето на новинарската етика во предлог-законот за...

Бугарски европратеник: Писмото на МПЦ до БПЦ е револуционерно

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев го оцени како револуционерно писмото од Македонска православна црква - Охридска архиепископија до Бугарска православна црква, барајќи од неа да...

Османи во Атина: Невлегувањето во ЕУ и НАТО ќе биде трагично

Пред средбата со министерот за надворешни работи Никос Коѕиас во Атина, македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи за грчките медиуми вели дека решение на...

Јазична бомба од Софија: Нема македонски, туку деструктуриран бугарски јазик

Во пресрет на ратификувањето на договорот за добрососедство со Бугарија од Софија ни пристигнува јазична бомба. Доцентот Ана Кочева од софискиот Институт за бугарски јазик...

Последни вести

Бјадов: Еден куршум и два зајака (Анализа)

Пишува Трајче Бјадов Американската политика разбира дека најголем непријател на американската стратегија во Македонија преку #Референдумот (и со тоа на Балканот) не е движењето #Бојкотирам,...

Македонците од САД се мобилизираат контра референдумот

Македонските иселеници од САД преземаат низа активности за минирање на референдумот на 30 септември преку пријавување за гласање заради зголемување на цензусот, а потоа...

Порака „Бојкотирам“ и на стадионот во Франкфурт

Македонската дијаспора на најразлични начини го искажува својот став за бојкотирање на референдумот за договорот Заев-Ципрас за преименување на татковината во Северна Македонија, па...

Статус на денот

„Му честитам на Косово... со одлуките од последните неколку дена ќе добијат и патници на аеродромот и нови корисници на нивните банкарски услуги“. Ова е...