СЗПМЗ ги обвини медиумите за сензационализам при промена на пол

Коалицијата “Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници ” (СЗПМЗ) од медиумите бара да запрат со сензационализмот при третманот на настани поврзани со трансродови...

Зврлевски наскоро ќе биде поранешен јавен обвинител

Согласно своите законски овластувања и ингеренции новата влада на РМ на својата денешна седница започнала постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Постапката доаѓа...

Што истражува СЈО во Чаир?

Специјалното јавно обвинителство од вчера е во општина Чаир каде на терен ги “чешла” дивоградбите на територијата на оваа општината, објавува МТВ. Според СЈО станува...

Вардарци во Скопје ги пречека народ и државен орден

Десетици илјади граѓани денеска ги дочекаа ракометарите на Вардар по нивното враќање од Германија. Целата траса од аеродромот Александар Велики до градскиот плоштад „Македонија“...

Бил ли новиот „генсек“ дел од контрапленумот на екс владата?

Професорот од Правниот факултет Драги Рашковски, кој денеска беше назначен за генерален секретар на владата на Зоран Заев, според дел од медиумите, во декември...

Русија негира дека една декада работела против влезот на Македонија во НАТО

Русија ги демантира наводите на организацијата ОЦЦРП која во соработка со партнерите Нова ТВ и „Мрежата за известување за криминал и корупција“ објави документи поврзани...

Каракачанов ја одбележува смртта за загинатите Македонци во првата светска војна

Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов кој што е дел од владата на Бојко Борисов вчера бил патрон на „Денот на Македонија“ во Софија...

Каде денеска да ги поздравите ракометните шампиони на Европа?

  Европските шампиони, ракометарите на РК „Вардар“ се очекува да слетаат на аеродромот „Александар Велики“ околу 11 часот. Оттаму, тие ќе се упатат кон влезот...

Извинување до Лидија Јанчовска – таа сепак нема да биде уредник на Канал 5

Новинарката Лидија Јанчовска вечерва демантираше дека ќе биде главен и одговорен уредник на Канал 5 телевизија. Таа на својот ФБ профил најавува дека излегува од...

Извештај: Русија и Србија цела деценија работеле против Македонија во НАТО

Руски шпиони и дипломати цела деценија биле вклучени во активности за ширење пропаганда и провоцирање инциденти како дел од регионален план да се запре...

Последни вести

“Демоните” на Достоевски во нашиот сокак – пишува Драган Милосављевиќ

Барем да замолчат!!! Политичарите, без разлика дали кутрите се ладат во опозиција или со сите четири бездушно „гњурат“ во медот на неконтролираната власт, во основа...

Антевски: Колеги кај ви е балансираноста за референдумот? (ВИДЕО)

Новинарот Ивица Антевски со апел до колегите новинари да бидат избалансирани и да ја консултираат втората страна во дебатите за името и референдумот. Антевски кој...

“Нападнато” седиштето на опозицијата, “Шарените” осомничени

На својот Фејсбук профил вчера пред полноќ портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Димче Арсовски објави фотографии од како што вели кукавичкиот напад на штабот...

Кај Стенковец ќе се гради нов центар за прифат на мигранти

Нов прифатен центар за странци наскоро ќе никне во околината на Скопје, јавува ТВ Алфа. Во момент кога мигрантскиот бран од Блискиот исток и...