Македонија со три нематеријални добра под УНЕСКО, Хрватска со 14

Со 15 ставки во Регистарот на нематеријално културно наследство на УНЕСКО, Хрватска е неприкосновен лидер во регионот, наспроти Македонија само со три. Организацијата на Обединети...

Дац: Актерите што се солидаризираа со Владо Јовановски ќе бидат казнети

ВД директорот на МНТ Драган Спасов Дац најави казни за актерите кои што вчера во знак на солидарност за притворот на колегата Владо Јовановски...

Талат Џафери против притворот за Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски…..

Спикерот на парламентот Талат Џафери против одлуката за притвор на кривичниот суд за обвинетите за настаните од 27 април. Пратениците имаа осум месеци да избегаат,...

Колегите на Владо Јовановски од МНТ не го оставија на цедило

Пред полна сала актерите на МНТ вечерва ја одложија претставата Ничија земја, јавуваат повеќе медиуми. Целиот актерски тим излегол пред присутните во МНТ и извинувајќи...

Кој лажно ја претставувал ОМО – Илинден Пирин во Македонија?

Партијата на Македонците во Бугарија е револтирана од злоупотребата на името на партијата на средба во Македонија. "Со големо изненадување дознаваме од интернет за наводна...

Зекири му благодари на Алах за ослободувањето на осудените за „Монструм“

Потпретседателот на Социјалдемократски сојуз на Македонија, Мухамед Зекири, му се заблагодари на Алах по денешната одлука на Врховен суд четворицата осудени за случајот „Монструм“...

Груевски не издржа – поднесува оставка, не кажа кога!?

„Независно каков ќе е исходот од анализата на изборите, дури и ако е таков дека објективно мојата вина е мала или најмала или дури...

Обвинетите од „Монструм“ на слобода

Врховниот суд на Република Македонија донесе решение по предметот Вкж2 бр.3/2016, познат во јавноста како „Монструм“, со кое на обвинетите А.И., Ф.А., Х.А. и...

По апсењата, најавено подновување на полициските станици и на специјалците

Истиот ден кога Собранието им го одзеде имунитетот и со тоа одобри притвор за шесте пратеници на опозицијата, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Груевски најави оставка од лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ!

Никола Груевски во интервју за порталот „Курир“ најави дека ќе поднесе оставка на функцијата претседател на ВМРО-ДПМНЕ пред органите на партијата. „Јас вечерта по првиот...

Последни вести

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена… (ВИДЕО)

„Драги пријатели, повторно покажавте храброст да го пробиете вашиот сопствен пат кон независност, мир и безбедност. Историскиот договор за спорот со името ја отвора...

Агатангел до Мицковски: Помогнете им на Македонците да се спасат од самоуништување

Одговорноста за ова што ни се случува е сечија, ова е ноторен факт. Но, факт е и тоа дека и покрај сите притисоци, закани...

Мицковски: Со Македонија мора да владее Уставот, не партиите

Слободата е најскапа тогаш кога ја нема, а слобода ли е овој башубозук и криминал кој како канцер го јадат општеството парче по парче....

Спасовски: За повик на бојкот ќе се оди во затвор

Секоја активност, дури и тие на интернет, кои се насочени кон негласање на претстојниот референдум ќе бидат санкционирани, се закани Миннистерот за внатрешни работи,...