„Ван Хол“ гради фабрика за автобуси во САД слична на таа во Македонија

Белгискиот производител на автобуси „Ван Хол“ гради фабрика за автобуси во Тенеси, САД, која ќе произведува само автобуси за јавен превоз. „Ван Хол“ веќе долго...

И македонски новинари зад жалбата за законот за БНД во Германија

Медиумски организации и истражувачки новинари од странство, меѓу кои и од Македонија, го обжалија Законот за Федерална разузнавачка служба (БНД) пред германскиот Сојузен уставен...

Зошто никој од Владата не сакал да го прати Законот за јазици до Венецијанска...

Меѓу низата спорни членови на Законот за јазиците има неколку што не само што го кршат Уставот, туку директно го уриваат правниот систем и...

Крај на драмата во два чина, Дац си заминал сам

Драган Спасов Дац, в.д директорот на Македонскиот народен театар не ја почекал владината одлука за смена. Денеска си поднесол оставка од функцијата, откако синоќа, во...

Македонија и Турција го обновија договорот за слободна трговија

Македонскиот министер за економија Крешник Бектеши и неговиот турски колега и домаќин Нихат Зејбекчи ја потпишаа одлуката на заедничкиот комитет за продолжување на Договорот...

Африм Фанда: Албанците во ПЈРМ да предложат име

Каков став имаат Албанците во ПЈРМ за промена на името, прашува во својата последна колумна за порталот „Алмакос“, албанскиот колумнист Африм Фанда....

Нимиц е во Скопје, се подготвува за историски средби (ФОТО)

По средбите во Атина, медијаторот Метју Нимиц во неговата редовна база, хотелот „Холидеј ин“, се подготвува за финалните разговори со македонската страна. Нимиц, како што...

Дац ќе остане само актер, ја губи директорската фотелја во МНТ

Директорот Драган Спасов-Дац ја губи директорската фотелја во Македонски народен театар, откако под дејство на алкохол вчеравечер со својот автомобил удрил во 21-годишна девојка...

Затвореници во „Идризово“ се степале за името Македонија

Тепачка по кавга за името на Република Македонија, се случила помеѓу двајца затвореници во Казнено-поправниот дом Идризово, јави порталот Досие, а веста утрово ја...

Николов: Смешно е 11-милионска Грција да се плаши од 2-милиони Македонци

Спорот на Грција со Македонија е „лудило на историјата“ констатира бугарскиот публицист и продуцент Богдан Николов. На својот фејсбук профил, осврнувајќи се на деценискиот...

Последни вести

Македонската навигација ќе добие најсовремен систем за контрола на летање

М-НАВ, (Македонска навигација) потпиша договор со производителот „ЛЕОНАРДО" од Италија за набавка и инсталација на најсовремен систем за контрола на летање (Аir traffic management...

Макрон се стори Евромен, Меркел го спушти на земја (ВИДЕО)

Француски видео уметници и сатиричари продуцирале интересно видео во кое се шегуваат на сметка на францускиот претседател Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел. Во видеото...

Вучиќ добил „порака“ од Москва

Српскиот претседател Александар Вучиќ го прими рускиот амбасадор Александар Чепурин, кој му донел „порака од Москва", објави Танјуг. Чепурин пристигна во Претседателството на Србија, по...

Ципрас од Солун: Ја спасивме Македонија

„Преспанскиот договор става крај на фалсификувањето на нашата историја. Тој дефинитивно и неповратно става крај на навредливото присвојување на античка грчка Македонија“, порача грчкиот...