Груевски: Ниедна хунта не може да победи народ

Никола Груевски ја обвини власта на чело со СДСМ за „набивање страв, уцени, закани, поткуп и заплашувања со отпуштање од работа“ во првиот круг од...

Случајност или ……. (фото)

Интервјуто на лидерот на опозицијата на ТВ Алфа вчера на дигиталниот код за програмата на телевизијата беше опишано со зборовите кои што можете да...

Писмо од 152 грчки професори против името „Македонија“

Во трајното решение на проблемот со името на соседот да не биде вклучен зборот „Македонија“ побараа 152 грчки професори од поголемите универзитети во светот,...

Од Скопје до Софија со воз по 10 години

Македонија и Бугарија си поставија рок од десет години за долго очекуваното поврзување меѓу двете земји со директна железничка линија меѓу главните градови Скопје...

Без претеран оптимизам за името, Атина не му верува на Заев

Грција мора да избегне создавање на клима на претеран оптимизам дека Скопје радикално ќе ги промени своите позиции по прашањето за името, сугерира уреднички...

Давид од Кратово против метастазираниот „Голијат“ во неговото тело

„Експрес.мк“ и овој пат се вклучува во хуманитарна акција да се спаси животот на едно дете чие лечење во странство, македонската медицина го отфрли...

АА: Заев да не навредува и да научи со кого коалицира во владата

Претставници на Алијансата на Албанците  реагираат на изјавата на премиерот Зоран Заев во која тој вчера зборуваше за локалните коалиции на овие избори. За членовите...

Груевски призна одговорност за поразот на локалните избори

Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ вечерва призна дека кај него лежи одговорноста за поразот на опозицијата на неделните избори. Но тој не кажа дали...

Четири прекрасни девојчиња и Костадин Војводата – бесценето (видео)

Четири македонски девојчиња со една песна испеана во автомобил им покажаа на сите како треба да се чува македонскиот фолклор. Во исто време овие прекрасни...

Груевски откри како Грција сака да го реши спорот со Македонија

Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ во интервју за телевизија Алфа вечерва изјави дека неговата партија била на чекор од договор со Бугарија но дека...

Последни вести

Заев: Ако има 1 глас против, го поништуваме договорот од Преспа (ВИДЕО)

„За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат. Ако има мнозинство со „против“ макар и еден глас...

Јорданов: Македонците ќе си изберат која сакаат историја по антиката и – влегуваат во...

Поранешен бугарски дипломат вели дека референдумот во Македонија е избор помеѓу Европа и изолација, но тоа овозможува да се смени и името на земјата....

30 отсто од бегалците на Лезбос пробале да извршат самоубиство

До вакoв шокантно сознание дојде Меѓународниот одбор за спас (IRC), кој го проценува менталното здравје на бегалците во мигрантскиот камп „Мориа“ на грчкиот остров...

И Шенка од „Македонски народни приказни“ ќе гласа за „северна“

Легендарната актерка Шенка Колозова, еден од најпрепознатливите актери во попоуларниот серијал „Македонки народни приказни“, се обрати со видео порака во која порача дека ќе...