Кој против кој на „блиска средба“ во вториот изборен круг

По сумирање на резултатите од првиот круг на локалните избори, партиите почнуваат да се подготвуваат за финална битка за гласачи во 35 општини за...

Симулација: Со гласовите за советите СДСМ има 12 пратеници повеќе од ВМРО – ДПМНЕ

  Симулацијата на резултатите од советите на општините покажува дека сегашната владина коалиција, доколку овие гласови се пресметаат според донтовиот модел за парламентарно пребројување, би...

Села стана втор политички фактор во албанскиот блок

Алијансата за Албанците по вчерашните локални избори во Македонија е втора сила во албанскиот политички блок, поттиснувајќи ја Беса од таа позиција што ја...

Предвремени парламентарни избори најрано во јули 2018

По убедливата победа на Социјал - Демократскиот сојуз на вчерашните локални избори во владеачката коалиција се прават првите анализи кога би можеле да се...

Активист на МПО бара да нема граници меѓу Македонија и Бугарија

Според Лари Королов, член на Централниот комитет на т.н. Македонска патриотска организација (МПО) и претседател на нејзиниот разгранок во Канада, меѓу Македонија и Бугарија...

Во албанските општини втор круг, ДУИ во предност

Партијата на Али Ахмети, Демократската унија за интеграција, има предност во речиси сите албански општини во кои победникот ќе се одлучува во вториот круг...

Тежок пораз на ВМРО ДПМНЕ, дали ќе остане на само три освоени општини

Петровец, Илинден и Сопиште се трите општини што ги освои ВМРО ДПМНЕ во првиот круг на 6.те локални избори што се одржаа вчера ,...

Пресврт во Скопје: Коце се бори „само“ за втор круг

Иако повеќе извори говореа дека во раната фаза од пребројувањето на гласовите од локалните избори, актуелниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски води во битката...

Груевски веднаш стана мета на „реформаторите“ во неговата партија

„Го повикуваме Никола Груевски да си поднесе оставка и да овозможи низ демократски конгрес на партијата, членовите слободно и демократски да го изберат сојот...

Никола Груевски не поднесе оставка!

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ се обрати вечерва нешто по 23,30 часот, но и покрај очекувањата на некои аналитичари кои тврдеа дека по убедливата победа...

Последни вести

Ахмет: Кој се опарил овде ако Грција имала таен фонд за Македонија

- Ако Грција користела тајни фондови во преговорите за името основното прашање кое се наметнува е дали некој од Македонија се офајдил од овие...

Транскрипт од седницата на која Коѕиас дал оставка

Коѕиас ја напуштил владата на Ципрас откако со вицепремиерот и министер за одбрана Каменос се судриле кога да се гласа за Преспанскиот договор. Додека Каменос...

Заев му раскажал на Ципрас за ситуацијата во Собранието

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврди портпаролот на грчката Влада и...

„Заборавете на 2025 како датум за пристапување во ЕУ“

Извршниот директор на Европскиот фонд за Балканот, Хедвиг Морваи, вели дека 2025 треба да се заборави како датум за влегување на Западен Балкан во...