Продолжен притворот на приведените за настаните од 27 април

Наместо утре, како што се најавуваше, Кривичен совет на Основниот суд Скопје 1 уште денеска им го продолжи притворот за уште 30 дена на...

Ана Дурловски за „Билд“: Игор протестираше за демократија

Драмата на семејството на оперските пејачи од светски глас Ана и Игор Дурловски по притворањето на сопругот за настаните од 27 април во македонското...

Потерници за четворицата во бегство, утре за притворите за 27 април

Обвинителството за организиран криминал денеска издаде национална потерница за четворицата бегалци од вкупно 36 лица осомничени за настаните од 27 април во Собрание, а...

Заев за новогодишните празници кај Бутарис во Солун

Премиерот Зоран Заев ќе ги прослави новогодишните празници кај градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, потврди портпаролот на македонската Влада, Миле Бошњаковски. „Премиерот Заев ќе оди,...

Македонија ќе добие албански национален ансамбл за песни и ора

„Анасамбл за албански народни ора и песни“ треба да се формира во Република Македонија, а Министерството за култура добило задолжение во рок од 30...

Телма: Кој тоа таму фалсификува во влада

За три места за членови на надзорен одбор, во централниот регистар биле впишани четири имиња! Се работи за документ од централниот регистар за одлука на...

Дачиќ: Нè предупредуваат од ЕУ што велиме Република Македонија!

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, се пожали на проблемите што неговата земја ги има со користењето на името Република Македонија за...

Балкански имам бара муслиманите да не слават нова година

На само неколку дена од новогодишната ноќ, контроверзниот приштински имам Шефќет Красниќи пак побара таа да не се одбележува, бидејќи тоа било „харам“ (срам). Тој...

Македонци од САД: Анѓушев ги навреди Македонија и македонскиот народ

Лига на македонски Американци (ЛОМА) ја осуди вчерашната изјава на вицепремиерот Кочо Анѓушев дека за него се прифатливи додавките „северна“, „горна“ и „нова“ за...

МПЦ-ОА не ги дава името, идентитетот, унитарноста и разговорите со БПЦ

Светиот архиерејски синод на Македонска православна црква - Охридска архиепископија на својата денешна седница донесе одлука да ги продолжи разговорите со Бугарска православна црква,...

Последни вести

Советникот на СЈО Тортевски во срамна пресметка со демонстранти (ВИДЕО)

Адвокатот Александар Тортевски кој е советник на СЈО попладнево имал вербална расправија со учесниците на уредно пријавениот јавен протест во центарот на Скопје. Тој пристигнал...

Георгиев: Договорите не мора секогаш да се исполнат

…„Топлите прегратки помеѓу Борисов и Заев не ги стоплија душите на двата народа. Министерот за НАТО (одбрана) на Бугарија секојдневно фрла отровни стрели кон...

Заев демантира, Ципрас анекс скицира – пишува Горан Момироски

Македонскиот премиер деновиве навидум ја смири јавноста откако на прашањето дали има сознанија дека Грција подготвува анекс на Преспанскиот договор со кој ќе се...

Груевски сликан во Будимпешта

На Фејсбук попладнево се споделува фотографија од Никола Груевски фотографиран, наводно во Будимпешта, на која се гледа како екс-македонскиот премиер облечен во црвена јакна...