Екс премиер на распит во СЈО

Двајца од  осомничените во случајот „Талир“ кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ од 2009 до крајот на 2015 година денеска даваат...

Москва знае кога Македонија ќе влезе во НАТО

Изданието на српски јазик на руската државна агенција „Спутник“ тврди дека Македонија ќе влезе во НАТО најдоцна до пролетта идната година. Според информациите кои до...

Газдата на ТВ Нова мора да достави уште докази за да се брани од...

Скопска „апелација“  пред три дена ја уважила жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судот бизнисменот Сеад Кочан наместо да биде во притвор...

„Македонска лига“: Заев против злоупотребата на грчките историски фигури и имиња во Македонија

Меѓународната група за лобирање која што е фокусирана на прашањето за името Македонија, антихеленизмот и политичката ситуација во „ФИРОМ“  со свое гледање на изјавите...

Хан најавува 13,5 милијарди евра за Западен Балкан до 2020

    Како дел од таканаречената „Агенда за поврзување„ на западниот Балкан Европската Унија очекува до 2020 година во регионот да бидат инвестирани до 13,5 милијарди...

Заев да не кажува приказни за мали деца, бара опозицијата

Најголемата опозициска партија ВМРО - ДПМНЕ не чека 100 дена за да ги нападне политиките на владата. Во денешното соопштение бара премиерот веднаш да...

Петиција: Катица се враќа во Гевгелија, Фатиме за нов обвинител

По стотина потписи од граѓани секој час од објавувањето се ставаат на петицијата:  „За правда во Македонија. Граѓанска петиција за предлог на Јавен Обвинител на...

Анализа: Какви политики ќе води новата влада

Премиерот Зоран Заев на двочасовно новинарско соочување на македонската телевизија со претставници на уште девет други телевизии најави какви политики ќе води новата влада....

Грчка фирма казнета за корупција во Македонија

Грчкото јавно обвинителство за корупција ја казни градежната компанија „Актор“ која е дел од холдингот „Боболас“ за перење пари и измама во висина од...

Жерновски-Коце, дерби на локалните избори

Андреј Жерновски денеска соопшти дека размислува да се впушти во трка за градоначалничкото место во Скопје. Тој вели дека сигурно оди и тоа со...

Последни вести

“Гласот ЗА е глас за УЧК” – Адвокатка на убијците на 8 “Тигри” во...

Артене Исени, адвокатка на дел од членовите на Кумановската група јавно лобира на 30 септември 2018 година, Албанците да гласаат "ЗА" на референдумот...

Трамп: Нациите да ги почитуваат правата на нивните соседи

Американскиот претседател Доналд Трамп, во видео од обраќањето на Генералното собрание на ОН споделено од Белата киќа на Твитер, меѓу другото вели: „Ние веруваме дека...

Канзуров: Во агитацијата за референдумот има антибугарски елементи!

Новинарот Виктор Канзуров кој се изјаснува како Бугарин, открива национал-шовинстички елементи во кампањата на оние кои се „за“ и оние кои се „против“ претстојниот...

Заев: Ако има 1 глас против повеќе, го поништуваме договорот од Преспа (ВИДЕО)

„За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат. Ако има мнозинство со „против“ макар и еден глас...