Вознемирени грчки медиуми го подучуваат Никос Коѕиас

Без претходно решавање на прашањето за името и пред северниот сосед да ја напушти иредентистичката пропаганда, Грција нема причина да брза да го приклучи...

Коѕиас и Димитров на три средби за дваесетина дена

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија за дваесетина дена ќе се сретнат дури три пати што укажува на интензивна дипломатска активност на...

Мајка Тереза жртва на верска нетрпеливост во Скопје

Полицијата сеуште не може да открие кој ја осквернави сликата на Мајка Тереза на мозаикот на плоштадот Скендербег на денот кога беше одбележана годишнината...

Скопје, општини, избори, кандидати и внатрепартиски конфликти

Неколку дена пред официјално поднесување на кандидатските листи до Државната изборна комисија, партиите ги привршуваат внатрешните рокади и се соочуваат со сериозни внатрепартиски тензии...

Грците имаат проблем со нашето име, за пари не прават проблем

Додека политичарите измислуваат „топла вода“ за зближување на двете земји бизнисот цвета. Во првата половина од оваа година, Грција дотурка до позиција на трет по...

Заев во Израел: Грција сака да го промениме нашето уставно име и јазик

За време на посетата на Израел премиерот Заев дал изјава за која грчките аналитичари сметаат дека е провокација која се случува во многу важен...

Берлин организира дебата за Македонија, и Димитров ќе учествува

Берлин за поблиски односи со Србија и Албанија, ќе ни го чисти патот до ЕУ и НАТО Германскиот Совет за надворешни работи  ќе дебатира како новата...

Белград испрати замена за агентот Живаљевиќ

Веднаш по телефонскиот разговор на македонскиот премиер Зоран Заев со српскиот претседател официјален Белград донесол одлука за испраќање замена за своето аташе за безбедност...

Договор со Бугарија, напредок со Грција, на ред е Албанија

Само Европа го штити преживувањето на македонска држава од ново катастрофално отворање на македонското прашање Без многу возбуда бугарскиот печат ја проследи посетата на...

Грција се плаши од резултатите на локалните избори во Македонија

Грчкиот печат е загрижен дека добар пласман на партијата на Груевски на локалните избори би ја дестабилизирала состојбата кај северниот сосед Вниманието на јавноста кај...

Последни вести

Советникот на СЈО Тортевски во срамна пресметка со демонстранти (ВИДЕО)

Адвокатот Александар Тортевски кој е советник на СЈО попладнево имал вербална расправија со учесниците на уредно пријавениот јавен протест во центарот на Скопје. Тој пристигнал...

Георгиев: Договорите не мора секогаш да се исполнат

…„Топлите прегратки помеѓу Борисов и Заев не ги стоплија душите на двата народа. Министерот за НАТО (одбрана) на Бугарија секојдневно фрла отровни стрели кон...

Заев демантира, Ципрас анекс скицира – пишува Горан Момироски

Македонскиот премиер деновиве навидум ја смири јавноста откако на прашањето дали има сознанија дека Грција подготвува анекс на Преспанскиот договор со кој ќе се...

Груевски сликан во Будимпешта

На Фејсбук попладнево се споделува фотографија од Никола Груевски фотографиран, наводно во Будимпешта, на која се гледа како екс-македонскиот премиер облечен во црвена јакна...