Уште 24 часа за нови обвиненија на СЈО

Утре истекува рокот за поднесување на нови обвиненија по предметите кои произлегуваат од прислушуваните материјали но сомневањата за кривични дела кои произлегуваат од прислушуваните...

Велешките хакери покорисни од сите македонски дипломати и лоби групи

Неколкуте велешки момчиња кои што за време на претседателските избори во САД во ноември работеа на интернет кампањата на Доналд Трамп се поефикасни од...

„Европска Македонија“ е одлична варијанта за Атина

Новиот шеф на дипломатијата Никола Димитров е убеден дека и Грција има интерес за Европска Македонија. Тој наскоро патува во Атина на покана на...

Катехон: Судирот меѓу Албанците и Македонците го спречува влезот во НАТО

Меѓународната организација Катехон која што е формирана во Русија но која тврди дека соработува со голем број меѓународни експерти од други земји објавува анализа...

Нова влада, стари проблеми

Постојат три главни проблеми со кои што ќе се соочува новата влада кои што не се лесно решливи, пишува германскиот јавен сервис Дојче Веле...

Според Клинтон, Трамп победил поради велешките фарми

Во интервјуто за американските медиуми  несудената претседателка на САД Хилари Клинтон ги обвини велешките хакери и Русија за нејзиниот пораз на изборите во ноември. Хилари...

Страшно невреме во Скопје, дел од градот нема струја

Силно невреме со дожд, ветер и електрични празнења го зафати вечерва главниот град на Македонија. Нивото на врнежи од дожд и колку силно невреме го...

Никола Груевски: Нема отстапување, само преструктуирање

Поранешниот македонски премиер и актуелен лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју за Алфа ТВ уште еднаш потврди дека нема намера да се...

Напаѓачот на Тодоров оди во притвор со здравствени проблеми

По вчерашниот обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров, Љупчо Стојановски денеска беше изведен пред судијата во Основниот суд во Скопје...

“Левица“ лута што невладините влегоа во владата

Еден од лидерите на вонпарламентарната партија „Левица“ Димитар Апасиев преку Фејсбук остро ги нападна претставниците на невладиниот сектор кои што станале дел од владините...

Последни вести

По 40 дена Владата, обвинителството и МВР молчат за Груевски

Речиси 40 дена откако Груевски избега во Унгарија а Јавното обвинителство и МВР отворија постапки за да откријат како тој избегал од земјава и...

Ќе обезбеди ли Ципрас 151 гласови за Преспанскиот договор?

И покрај изјавите од грчката влада дека (ќе) има мнозинство од над 151 пратеник кои ќе гласаат „за“ ратификација на преспанскиот договор во грчкото...

Асошиетед прес ја опиша Бугарија како екссоветска република, па се поправи

Известувајќи за посетата на папата Франциск во мај 2019 година, новинската агенција Асошиетед прес ја опиша Бугарија како поранешна советска република, а...

Орден „Св. Никола“ за Стојанче Ангелов

Годинешниов орден „Свети Никола“ што го доделува градот Штип, ќе му биде доделен на генералот Стојанче Ангелов, соопшти градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски.