Премиерот го откри проблемот со договорот за името

Владата потврди дека еден од главните проблеми за постигнување на договорот е негово вклопување во националното законодавство. Токму затоа како прв критериум за квалитетно...

Шпанци со “Македонско девојче” во Германија (ВИДЕО)

Настанот се случил во април. Не ви е потребно повеќе текст, само дека се работи за оркестарот “BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA” кој пред еден...

Хрватска новинарка од кулинарско шоу на РТЛ одушевена од Македонија

„Се заљубив во Македонија и во нејзините луѓе пред три години, ја обожавам таа земја, сè што е таа и што дава. Просто невозможно...

Легендарниот Шербеџија за Миле Поп Јорданов (ВИДЕО)

Најновиот спот на браќата и таткото Тавитјан е збогатен со гласот и појавата на актерот Раде Шербеџија, кој со својот специфичен глас ја раскажува...

Чудесно: Изведба на „Македонско девојче“ од хор во Јордан (ВИДЕО)

Една од најпознатите песни на Јонче Христовски, „Македонско девојче“, како дел од репертоарот на музичкиот ансамбл „Дозан ва автар“ од Јордан, која промовира хорска...

Стара фотографија со вонвременска порака: Жива е Македонија

Фотографијата од почетокот на минатиот век, која Наталија Кичеец ја постира на својот профил на „Фејсбук“ во октомври минатата година, ја сподели новинарката Емилија...

Незаборав: Што си рекоа Тоше Проески и внуката на Гоце Делчев во „Македониум“ (ВИДЕО)

Средбата на Тоше Проески со внуката на Гоце Делчев, Катерина Трајкова Нурџиева, во меморијалниот комплекс „Илинден“ во Крушево, попознат како „Македониум“, уште еднаш ги...

Маврово и „белината“ од која очите се затвораат, а срцето отвора

Според записите на македонскиот револуционер Ѓорче Петров името на месноста и селото Маврово доаѓа од турскиот збор мав (маф), што опишува место кое нема...

Празник над празниците: Водици во Мелничани

Со повикот од страна на млади машки и тоа со ракија и бонбони, а канењето е за „сучење врпца“ од страна на старите кумови...

В сабота огнови и лепче, в недела василичари и Нова година

Според календарот на Македонската Православна Црква (Јулијанскиот календар) на 14. в недела всушност е 1 јануари. Тоа е осмиот ден од раѓањето кога Христос...

Последни вести

Професорот Шкариќ признава дека се води државна пропаганда за името

Веќе подолго време се мислам да му пишам отворено писмо на мојот некогашен професор Шкариќ, но не стасувам… Можеби во некој од наредните термини...

„Микомп“: Проектот е за реинкарнација на предмети, а не на луѓе

Средствата во висина од 211.500 денари за реинкарнација што ги добила фирмата „Микомп“ ДООЕЛ од Прилеп од Владата се наменети за реинкарнација на предмети,...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...