Апел за помош на премиерот Заев

Приврзаник на СДСМ и премиерот Заев апелира да му се помогне на претседателот на владата кој што според него е херој кој може да...

Едиторијал: Идиоти остануваат идиоти и кога невини деца гинат (ФОТО)

Додека во Македонија се разврза дебата за говорот на омраза од нелуѓето што мислат дека смртта на недолжните грчки граѓани и деца во пожарите...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Статус на денот: ЕУ, Бонева, Тунтев и буџетот

"Ние во ЕУ. Бонева, Тунтев, Кирацовски и Мукоски европратеници. Скопје-Брисел +1600км, плус патарини и амортизација. Цел буџет на патни трошоци ќе ни оди". ФБ стаус на Илче...

Името го даваме, ѓубрето си го чуваме (ФОТО) – Пишува Горан Момироски

Додека јавноста се занимава дали Франција ќе нè блокира во ЕУ и дали идентитетот ќе ни биде северномакедонски или бугарски, градоначалниците на Центар и...

Покана во јули – во НАТО по референдумот, вели Столтенберг

НАТО ќе ја покани Македонија да стане полноправна членка на Алијансат, доколку  на референдумот граѓаните гласаат „за“  поддршка на договорот за името со Грција,...

Што ќе речеше денес Илија Милчен, писмо од негова асистентка на 100 години од...

Кон стогодишнината од раѓањето на големиот крепител и чувар на македонскиот јазик Илија Милчин „Значи, ако јазикот ни е единствена татковина, како што ни остави...

Премиерот го откри проблемот со договорот за името

Владата потврди дека еден од главните проблеми за постигнување на договорот е негово вклопување во националното законодавство. Токму затоа како прв критериум за квалитетно...

Шпанци со “Македонско девојче” во Германија (ВИДЕО)

Настанот се случил во април. Не ви е потребно повеќе текст, само дека се работи за оркестарот “BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA” кој пред еден...

Хрватска новинарка од кулинарско шоу на РТЛ одушевена од Македонија

„Се заљубив во Македонија и во нејзините луѓе пред три години, ја обожавам таа земја, сè што е таа и што дава. Просто невозможно...

Последни вести

Груевски избегал од бугарскиот пасош!?

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски можеби користел бугарски пасош за да избега од земјата, пишува  унгарскиот  Непшава“ во врска со бегството на Груевски во...

,,Данска” Тевдовски кажува, Заев дополнува, за да биде јасно

Дебата за ребалансот на буџетот. Министерот за финансии објаснува, премиерот Заев дообјаснува и дополнува. И така цела емисија. Овде компилација од неколку такви примери. Видеото на овој линк https://twitter.com/PavelSatevMKD/status/1062835431476264962?s=19

Неверојатното тврдење на Катица Јанева за Никола Груевски (ВИДЕО)

Тврдењето на првиот човек на Специјалното Јавно Обвинителство Катица Јанева дека Никола Груевски не е политичар и не може да бара политички азил сепак...

Од партијата на Орбан навестуваат азил за Груевски во Унгарија?

Ако се суди според начинот на кој портпаролот на Фидес, партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, го опиша барањето за азил од Никола Груевски,...