Ванковска прашува дали во Македонија има интелектуалци

Професорката Билјана Ванковска во својата последна колумна за „Нова Македонија“ прашува што е тоа интелектуалец и дали земјава има такви. Професорката е ударна тупаница на...

Браво за Најчевска, Тричковски, Трајаноски и Орданоски

Новинарот и аналитичар Драган Милосавлевиќ на свој начин, преку иронија, ги коментира последните навреди упатени кон 200 интелектуалци кои објавија проглас за името. Во неговиот...

Силјановска – Давкова: Република Македонија меѓу фиромизацијата, македониџизацијата и демакедонизацијата (1)

Во неколкуте, од Нимиц предложени сложени имиња, клучниот збор „Македонија“ за надворешна употреба, фигурира како „Makedoniјa” на светските и други јазици,...

“То Вима“ со широко срце: Ни дава време да го смениме името

Клучна точка останува комбинацијата на постепена примена на ерга омнес со промените во скопскиот Устав, што ги бара грчката страна. Не е јасно колкав...

New Europe: Преговорите за името „клекнати“, нема решение до јули

Највлијателниот весник за теми од Европската Унија кој се печати во Брисел тврди дека грчките внатрешни проблеми го ставаат во втор план прашањето за...

Според Ципрас, САД сакаат решение за Македонија а Русија е контра

Лидерот на партијата Унија на Центарот Василис Левентис вели дека Грција ќе биде во хаос доколку се согласи Македонија да биде во името на...

Македонски инвестиции во Индија, во градот на Мајка Тереза

Родната земја на Мајка Тереза сака да инвестира во покраината Западен Бенгал, во градот Калкута каде што живееше и работеше светицата, со цел да...

Се друго е решено, само уште името, уставот и идентитетот

Во анализа под наслов „Чести контакти, но без договор за тешките прашања“, весникот Катимерини ги анализира последните случувања во македонско – грчките односи. - Преговорите...

Неофит молчел за МПЦ-ОА во Цариград, ја признал по руска нарачка

По најавата од Вселенската патријашија дека на БПЦ може да и биде наложена шизма поради контактите со Македонската православна црква дел од бугарските...

Вујкото на Ахмети пак се заканува со војна

Фазли Велиу, екс идеолог на ОНА вели дека не сака војна но зборува за таква можност и се заканува дека Албанците во државната администрација...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...