“Баба Ванѓа и заложничка криза” на судењето за 27 април – исповест на адвокат

Адвокат раскажува што се случувало денеска на судењето за настаните од 27 април. Судењето започнало со исказ на загрозениот сведок, по што обвинителката Вилма Русковска...

Од што се плаши Талат, не дава Мицкоски да држи говор за уставот во...

Спикерот на Собранието, Талат Џафери, го одби барањето на ВМРО-ДПМНЕ да му дозволи на лидерот на опизицијата, Христијан Мицкоски, да земе збор во Собрание...

Неразбрани трговци и мочање од ќерамиди – пишува Горан Момироски

Кога простуваш од позиција на моќ и апсолутна власт без да бараш нешто за возврат за да одиш напред тогаш може да си човек...

Обвинет за тероризам за 27 април потсети на војводата Христо Узунов по говорот на...

Обвинет за тероризам за 27 април потсети на Христо Узунов по денешните случувања во парламентот Со писмото на Христо Узунов до неговата мајка, обвинетиот за...

Големиот пресврт, до вчера наводно не даваше сега самиот нуди амнестија

Премиерот Заев вклештен во својата нестабилна политика за која нема поддршка денеска во Собранието самиот понуди амнестија за 27 април а за возврат очекува...

Вториот најстар пратеник бојкотира, еден пратеник помалку кај власта за уставот

Вториот најстар пратеник во Собранието не попушти на притисокот и денеска практично ја бијкотира работата на Собранието за менување на уставот и името. Пратеникот на...

Додека ги бркаа ,,Вмровците” останаа ли без своите пратеници

Додека владеачката коалиција"брка" десетина опозициски пратеници најмалку 5 пратеници на власта се премислуваат за гласањето за уставните амандмани, велат информациите од парламентарното мнозинство. Освен барањата...

Висок претставник на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со Заев

Висок претставник на ВМРО-ДПМНЕ се сретнал со Заев минатата недела и разговарал за "спуштање на топката" меѓу двете најголеми партии, брифираат извори блиски на...

Амбасадорот Тимоние го виде “Ругање со Христос”, Заев, БЕСА и ДУИ во небрано

- Ти благодарам. Го гледав филмот вечерва. Повеќе го разбрав како медијација врз наследството на културата на насилство, отколку било што друго и пред...

#Бојкотирам го открива пеколниот план на СДСМ, ДУИ и Талат Џафери за уставот

Членови на твитер движењето #бојкотирам на социјалните мрежи го откриваат планот на владеачките партии кои заедно со чекори на собранискиот спикер Талат Џафери треба...

Последни вести

Москва: Грубото мешање на САД и ЕУ во Македонија ги надминува сите граници

Министерство за надворешни работи на Русија во официјално соопштение го осуди „грубото мешање на САД и на ЕУ во внатрешните работи на Македонија“, кое...

ОМД: Мешањето на Стејт департмент во Македонија е контрапродуктивно

Обединета македонска дијаспора (ОМД) остро ги критикува поддршката од САД за Преспански договор и, како што вели во својата реакција, мешањето на Стејт департментот...

Шкотски новинар за Преспански договор: Катастрофална пирова победа за Владата на Заев

Алистер Стјуарт, слободен шкотски новинар во својата статија за Македонија и за Преспански договор објавена во весникот „Скотсмен“ го критикува профаќањето на грчките барања...

По писмото на Мичел до Мицкоски, доаѓа ли од Вашингтон “булдожер”?

Заменик помошникот државен секретар за европски прашања, Метју Палмер, ќе дотпатува за Македонија во понеделник 22 октомври, на разговори околу поддршката на САД за...