Порошенко пијан на конференцијата за безбедност во Минхен?! (ВИДЕО)

Украинскиот претседател Петро Порошенко наводно се појавил пијан на безбедносната конференција во Минхен. Медиумите од Москва објавуваат снимки чиј автор тврди дека шефот на источноевропската...

УНИЦЕФ: Македонија втора во Европа по смртност на новороденчиња

УНИЦЕФ предизвика аларм објавувајќи листа на земји во Европа и светот, според процент на смртност на новороденчиња. Македонија е втора на црниот список, со 105...

Принц од Лихтенштајн за грчкиот шовинизам и за европската хипокризија

„Зошто Европа не реагира на грчкиот шовинизам кон Македонија, за спорот кој ги труе односите на Балканот, зошто Атина ги малтретира соседите како Албанија...

„Голема Албанија“ е најголема закана за мирот на Балканот

Mинистерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, ја осуди изјавата на aлбанскиот премиер Еди Рама дадена на Косово, во која тој рече дека...

Собранието го крши законот во случајот ДИК

Пред нецел месец предложив Собранието да усвои одлука за јавен оглас за комплетирање на ДИК. Македонија денес е единствената држава во Европа без Државна...

Жан Клод Јункер доаѓа во недела

Првиот човек на Европската комисија Жан Клод Јункер во недела доаѓа во Скопје, и ќе остане само неколку часа, тврди ТВ21 повикувајќи се на...

Пријателите на Коѕиас немале мнозинство за промена на уставот

Грчкиот министер за надворешни работи до крајов на месецов има намера да му донесе нацрт-договор на македонскиот колега со содржина од седум точки, напишани...

Грчка организација бара признавање на уставно име на Македонија

Признавање на Република Македонија под нејзиното уставно име, грчката држава нема право да дава име на која било друга држава, признавање на етничкото македонско...

Во Македонија голема опасност од терористички напади

Список на најопасни земји во кој може да се случи терористички напад во текот на 2018 година изготви британскиот весник „Експрес“ врз основа на...

Во Њујорк аларм за „нееднаквоста меѓу Албанците и славомакедонците“

Звчера во Њујорк се одржал состанок на тесното раководство на Граѓанската албанско-американска лига предводена од лобистот и поранешен конгресмен Џо Диогарди. По повод 10-годишнината од...

Последни вести

ЕФА: Време е Бугарија да почне да ги почитува малцинствата

Делегација на Европската слободна алијанса  ја посети Бугарија за да ја испита состојбата на македонското малцинство во Бугарија. ЕФА стои цврсто на уверувањето дека најголемото...

Грчки новинар ги обвини соседите за уривање на преговорите за името

Димос Верикиос, новинар и потпретседател на грчката телевизија Алфа, во својата 15-минутна анализа во емисијата „Хепи деј“ утрово ги обвини Србија, Албанија, Бугарија и...

Границата на Бугарија е привремено блокирана

Границта на Бугарија е привремено блокирана и во двата правци – за влез и излез во и од земјата. Преминувањето преку сите гранични премини во...

Идејата на Рама за „заеднички претседател“ несоодветна за  ЕК

Европската комисија реагираше на изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дека посакува Албанија и на Косово да имаат заеднички претседател, а портпаролката на Кетрин...