Таравари: СДСМ и ДУИ веќе функционираат како ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Откако во јавноста почна да се врти како извесно името на неврохирургот Венко Филипче како нов министер за здравство, реагира неговиот претходник Арбен Таравари...

Гласање во магла од чад, тепачки пред пред албанскиот парламент(ВИДЕО)

За време на пленарната седница на Парламентот во Тирана, на која се гласаше за назначување на привремен Јавен обвинител, се создаде тензична атмосфера меѓу...

Данок на луксуз за второ возило предложен до Шилегов за загадувањето

Воведување тарифа на луксуз за регистрација на второ возило е една од идеите за надминување на проблемот со загадувањето на воздухот, кои граѓаните му...

Амбасада на САД ја нуди Калифорнија како урнек за аерозагадувањето

Американската амбасада во Скопје им се заблагодари на сите што одговорија на нејзиниот повик за доставување идеи за надминување на загадувањето на воздухот во...

Бразилскиот инсулин стопиран, се чека донација од Данска  

Во Македонија има недостог од инсулините „Левемир“ и „Новомикс 30“ од компанијата Новонордиск од Данска, а пратките со ова супстанца неопходна за дијабетичарите биле...

„Македонски манифест“ до амбасадорите: Притворените не се терористи

„Македонски манифест“ упати протестно писмо до амбасадорите во Скопје, барајаќи од нив непристрасно расветлување на случајот „36 терористи“, како што го нарекуваат притворањето учесници...

Македонија 61. во светот според иновациите

Македонија е на 61. место меѓу 127 земји според глобалниот индекс на иновациите, кој го одредува универзитетот Корнел од Њујорк во соработка со Светска...

Чадна бомба во албанскиот парламент

„Ги исполнувам сите услови и критериуми за да бидам избрана на оваа позиција“, изјави Арта Марку која денес беше избрана за главен обвинител на...

Панос Каменос – „камен на сопнување“ за решение на спорот со името

За грчката влада, која има одговорност да преговара и да се согласи за решавање на долгогодишниот спор со името, најголем проблем ќе биде како...

Арта Марку избрана за главен обвинител, судири меѓу опозицијата и полицијата пред албанскиот парламент

И покрај судирите и тензиите во парламентот и надвор од него, Арта Марку беше избранa за привремен главен обвинител со гласови од владејачкото мнозинство. Од...

Последни вести

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Бура во СДСМ и меѓу “шарените” по изборот на нов министер за здравство

Изборот на неврохирургот, Венко Филипче кој беше советник на екс министерот за здравство, Никола Тодоров, а сега е советник во владата на премиерот Заев,...

Царкњас: Голем срам е во мир и со држава да им го даваме името...

Архимандрит Никодим Царкњас упати предупредувачки пораки до македонскиот народ во последната емисија „Во Центар“ на Васко Ефтов на телевизија Алфа, насловена „Дали ќе капитулираме како...

Венко Филипче потврдил дека е идниот министер за здравство

  Во наредните два дена, пратениците во Собранието ќе треба да се изјаснат за предлогот на СДСМ, за иден министер за здравство да биде избран...