Фрапантни разлики во обвинението и доказите од 27 април

За разлика од наводите дадени од обвинителството за случајот 27 април при изведување на доказите, присутните на денешното судење укажуваат на низа ситуации кои...

Москва ги обвини САД за манипулирање на гласањето во македонскиот парламент

Руското министерство за надворешни работи оценува дека гласањето во парламентот на БЈРМ, што го отвори патот за промена на името на земјата, беше спроведено...

Палмер им честита на уставоменувачите и ги заобиколи Иванов и Мицкоски

Метју Палмер, заменик-помошник на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, за време на денешната посета на Македонија ја нарече историска одлуката на...

„Тероризам“ е претешко обвинение за 27април, вели Ахмети (ВИДЕО)

Во дебатниот магазин Click Plus на ТВ21, лидерот на ДУИ, Али Ахмети говори и застаните од 27 април. „Вештачењето треба да утврди кој ги отворил...

Софија Куновска ја отвори душата: Толку од заедничката борба

Мал придонес во борбата за европски вредност, е насловот на обраќањето на екс шефицата на скопското СДСМ која подолго време не е дел од...

Изнудувачи и корумпирани ja поразуваат демократијата, вели Коѕијас

Сега веќе поранешниот министер за надворешни на Грција, на официјалниот профил на Твитер, се пожали во врска со неговата оставка за која вели дека...

Пост на денот: Начинот на кој гласавте во Собрание докажува дека сте чисти Бугари

Режисерот Александар Русјаков на својот профил на Фејсбук пренесува објава на социјалната мрежа од Добри Божилов од Бугарија и се однесува на случувањата во...

Поглед од Париз: Референдумот во Македонија пример за европската демон-кратија

Францускиот конзервативен портал „Булевар Волтер“ се осврнува на неодамнешниот референдум во Македонија, оценувајќи го како добар пример за европската демонкратија (владеење на ѓаволот), како...

Пандов: МВР го апси Миленко Неделковски

Некогашниот пратеник Александар Пандов тврди дека во моментов МВР го апси водителот Миленко Неделковски. "Притисокот кон слободата на говорот и слободно мислечките луѓе од страна...

Мијалков бара единство: Историското ВМРО било про-западно како и ДПМНЕ

Не е време за создавање поделби. Ни треба единство како никогаш до сега, вели екс директорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ,...

Последни вести

Завршува ли членството на Сашо Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок покрај потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите...

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...

Бугарски новинар: Во Македонија „демократски“ го игнорираа народот

Петар Волгин, бугарски продуцент и радиоводител, ги коментира последните случувања во Македонија околу гласањето за предлогот за промени во Уставот, и покрај неуспешниот референдум...