Грција уште поскапа следното лето

Македонските и сите други туристи што наредното лето ќе ја посетат Грција ги очекуваат зголемени трошоци поради воведувањето такса за престој, која ќе се...

Тачи до Захариева: Договорот со Македонија одлична порака

Косовскиот претседател Хашим Тачи ѝ изрази благодарност на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева за поддршката за Западен Балкан во евроинтеграциите, издвојувајќи го...

Градоначалниците не се важни, поважно е да има предвремени парламентарни избори

„Брисел нема да се откаже лесно од Скопје но веќе нема лесно да ја прими во унијата“, вели за бугарскиот ТВ Блумберг бугарскиот новинар...

Владата во Атина „на три ума“ околу идното име на Македонија

  Јоргос Кумуцакос, пратеникот од грчката опозициска партија Неа демократија одговорен за надворешната политика, повторно ја нападна грчката влада дека нема единствен став по прашањето...

Борба за живот во Бангладеш: Децата сами подигаат шатори (галерија)

Илјадници Аракански муслимани во кампот Кутупалонг во Кокс во Бангладеш секојдневно се борат за опстанок. Бегајќи од конфликтот и насилството во Мјанмар, луѓето...

ДНЕС: Ќе градиме нова историја со Македонија. Што со старата?(2)

Да се набројат сите Бугари наредени во центарот на Скопје, не е и потребно. Јасно е едно, Македонија си ги присвоила, пишува порталот Днес...

„Катимерини“: Да нема илузии дека Грција ќе добие сè за името

Грчкиот весник „Катимерини“ во својот денешен коментар го проблематизира оптимизмот на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас дека 26-годишниот спор за името на Република...

Бејли вели дека 150 македонски граѓани војуваа(т) за ИСИС

Откако Исламска држава ја изгуби својата последна голема база во Сирија, се закани дека ќе напаѓа во останатиот дел од светот. Минатиот месец американски „Сентер...

Косово со по 10.000 евра за семејствата на осудените од „Диво Насеље“

Косовската Влада на својата денешна седница донесе одлука да издвои вкупно 290.000 евра за семејствата на членовите на т.н. кумановска група што скопскиот Кривичен...

Рецепт на баба и дедо од Македонија им носи богатство во САД (видео)

Кристина и Михаела се мајка и ќерка кои со помош на рецептот за ајвар на баба и дедо од Македонија успешно се пробиваат на...

Последни вести

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Бура во СДСМ и меѓу “шарените” по изборот на нов министер за здравство

Изборот на неврохирургот, Венко Филипче кој беше советник на екс министерот за здравство, Никола Тодоров, а сега е советник во владата на премиерот Заев,...

Царкњас: Голем срам е во мир и со држава да им го даваме името...

Архимандрит Никодим Царкњас упати предупредувачки пораки до македонскиот народ во последната емисија „Во Центар“ на Васко Ефтов на телевизија Алфа, насловена „Дали ќе капитулираме како...

Венко Филипче потврдил дека е идниот министер за здравство

  Во наредните два дена, пратениците во Собранието ќе треба да се изјаснат за предлогот на СДСМ, за иден министер за здравство да биде избран...