Апасиев за Питу Гули, историјата и дебелогазовците

Професорот од Универзитет „Гоце Делчев“ од Штип, Димитар Апасиев, на својот профил на „Фејсбук“ ги поврза актуелностите околу референдумот за договорот Заев-Ципрас со настаните...

Палмер им честита на уставоменувачите и ги заобиколи Иванов и Мицкоски

Метју Палмер, заменик-помошник на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, за време на денешната посета на Македонија ја нарече историска одлуката на...

Економијата во „слободан пад“

Капиталните инвестиции во земјава целосно потфрлија – за шест месеци државата потрошила само 16.6 отсто од средствата планирани за инфраструктурни проекти за годинава. Најновиот извештај...

Македонскиот амбасадор Карајанов повикан во МНР на Русија

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека шефовите на дипломатските мисии на земјите што презедоа „непријателски дејства“ против Русија во знак на солидарност со...

Уште Уставот и името…

Дипломатски извори во Грција сметаат дека главните пречки за договорот со кој би се „затворил“ спорот меѓу Скопје и Атина се членовите од македонскиот...

Почина Милош Форман, режисерот на антивоениот филм „Коса“ (ВИДЕО)

Американскиот режисер од чешко потекло, Милош Форман, почина денеска на 86 годишна возраст. Неговата филмска кариера започнува во 1955 година. Во Чехословачка ги снимил филмовите...

Роден е во 1936, ќе ги води социјалистите до 2021 година

Денеска ре - избраниот старо нов претседател на Социјалистичката партија на Македонија Љубисав Иванов Ѕинго е роден во далечната 1936 година во село Трновац...

Тимоние со Северна Кореја на насловните на балканските медиуми

Медиуми во соседството „ударно“ ја пренесуваат вчерашната изјава на францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, кој на македонските граѓани им порача дека алтернатива на...

Сергеј и Јулија Скрипал ќе добијат нов идентитет – во САД!?

Британските  власти размислуваат да им понудат нов идентитет на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и на неговата ќерка Јулија, кои настрадаа при обид за...

Бугарија притиска да добие малцинство во Албанија

Софија го ангажира Европскиот парламент за да изврши притисок официјална Тирана да признае бугарско малцинство. Пратеници на Европскиот парламент, од различни држави и партии, подготвуваат...

Последни вести

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...

Бугарски новинар: Во Македонија „демократски“ го игнорираа народот

Петар Волгин, бугарски продуцент и радиоводител, ги коментира последните случувања во Македонија околу гласањето за предлогот за промени во Уставот, и покрај неуспешниот референдум...

Твит на денот: Пратениците што гласаа за самостојна Македонија не ги чуваше полиција

Гоце Егејчето е авторот на твитот на денот, во кој ги споредува гласањето на пратениците за осамостојување на Македонија во 1991 година и тоа...