(ВИДЕО) Крадец побарал спас во полициска станица

Непознатиот кинески крадец кој на една млада жена и го украл мобилниот телефон може слободно да се кандидира за најглуп криминалец на светот откако...

Шест дена во Кина без виза!

Пекинг и два соседни региони во Кина прифатија политика на шестдневен престој во таа земја за  државјани од 53 земји. И граѓаните на Македонија се...

Ахмети сфатил дека програмите на сите албански партии се исти

Лидерот на ДУИ Али Ахмети тврди дека посетите на Прибе на Скопје,  на шефот на дипломатијата Димитров на Атина и на премиерот Заев на...

Радио дифузна такса нема да се плаќа од 1-ви Октомври

Новата влада за периодот октомври - декември одвоила 3.2 милиони евра од ребалансот на буџетот за јавниот радиодифузен сервис МРТВ. Со овие пари ќе се...

Бејли го урна митот за апсолутна и безусловна поддршка на САД за СДСМ и...

Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли вчера на факултетот за безбедност го урна митот дека СДСМ и ДУИ и нивните лидери Заев и Ахмети...

„Етнос“ манипулирал со Ципрас, вадејќи ја изјавата за македонска нација од контекст

Грчкиот весник „Етнос“ вчера употребил манипулативен метод за промоција на интервјуто со грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој според најавата рекол дека „македонска нација никогаш...

ДНЕС: Сите „бугарски“ споменци во Скопје(1)

За многу странци Скопје е изненадувачки град со бројните најразлични споменици, но за Бугарите тоа е груб плагијат на бугарската историја, пишува порталот Днес...

Со билборди против преговори за промена на името

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП0 започна кампања „Нашето име е Македонија“, преку која се бара веднаш да престанат расистичките, како се наведува...

Ахмети: Каде ќе помине Албанец таму ќе се зборува албански

Освен македонскиот јазик и албанскиот е официјален во сите институции во Република Македонија, порача претседателот на ДУИ Али Ахмети, во емисијата „200“ на телевизијата...

Американските ловци на лажни вести открија Велешанка што помагала на Трамп

Групата „Alt US Cyber Command“ бара од сопственикот на Фејсбук Марк Цукреберг да преземе мерки против велешанка која што учествувала во ширењето на лажните...

Последни вести

Пресврт: Лазаров во трка со времето за санирање на повредата!

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров е можно, сепак, да ги одигра двата преостанати натпревара на Европското првенство во Хрватска, откако денешните дополнителни прегледи во...

Во скопска Мурат-паша џамија молитва за турска победа во Сирија!

Молитва за победа на турската армија која ја започена операцијата „Маслиново гранче“ против Курдите од сирискиот регион Африн била одржана вчера во Мурат-пашината џамија...

Амбасадорот Шамбевски виновен, актерот Арсовски не го кодошел Шишков

По цели девет години судења актерот Петар Арсовски успеа да докаже дека не бил кодош, а дека поранешниот портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, Оливер...

Промакедонски ставови на учесници на контрапротестот во Солун!

Наспроти антимакедонскиот митинг во Солун, на кој 90.000 луѓе, според полицијата, протестираа против користењето на зборот Македонија во името на северниот сосед, имало и...