Договорена првата група амбасадори меѓу Владата и претседателот Иванов

Неофицијално, кабинетите на претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев ја договориле првата група амбасадори, одлука која што произлегува од системот на кохабитација меѓу...

Екстерористка на РАФ се сретна во Скопје со синот на нивна жртва

Јерг Шлеер, син на германскиот индустријалец Ханс Мартин Шлеер, убиен во 1977 година од терористичката организација „Фракција на Црвената армија“ (РАФ), минатиот месец бил...

Нова демократија за Македонија: Географско име за сите употреби

Еден од деветте потпретседатели на грчкиот Парламент, Никитас Какламанис од опозициската Нова демократија, го повтори ставот на партијата со најголема поддршка во моментов кај...

Села не го дава „здравство“, во СДСМ го спремаат д-р Филипче за министер?

„Ние не правиме договори за нешто што веќе сме го договориле при формирањето на владата. Во времето додека како Алијанса за Албанците управувавме со Министерството...

Реформаторите без кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ

„Начинот на кој се свика и брзината со кој се организира овој вонреден Конгрес, за жал може да биде причина за негово повторување во...

„Друг Шврчковски“ против „Византиски игри“ во советот за реформи на судството

Професорот Љубомир Данаилов Фрчковски обвинува дека во платформата за реформи на правосудството постои неформална група која што со византиски игри сака да создаде влијание...

Премиерите од Западен Балкан утре на вечера со Могерини

Стратегијата што Европската комисија ја подготвува за февруари ќе се најде „на маса“ на утрешната работна вечера на шефицата на дипломатијата на ЕУ со...

Сексуалните работници со перформанс и марш во центарот на Скопје

На платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза на улица „Македонија“ во центарот на Скопје денеска напладне се одржа јубилејниот десетти марш на црвениот чадор...

Македонија меѓу само осумте земји во Европа со повеќе мажи од жени

Македонија е една од ретките земји во Европа, само осум од вкупно 51, во кои има повеќе мажи отколку жени, покажуваат податоците на Генералниот...

Шилегов: Само чистењето на Вардар од галии и врби ќе чини милиони

Се уште нема конечни одлуки за спомениците и во однос на проектот „Скопје 2014, вели градоначалникот на Скопје. „Да го доградите мостот на Панорамското тркало...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...