Младите Шпанци вредат 7 пати повеќе од целата македонска фудбалска лига

Тимот на Шпанија кој е првиот противник на Македонија на Европското првенство во фудбал за играчи до 21 година вреди фантастични 280 милиони евра. Според...

Џафери и Ѓорчев се скараа, полицаец остана без плата

Претседателот на Собранието Талат Џафери побарал од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да го казни припадникот на собраниското обезбедување кој вчера не ја...

Во Скопје доаѓа американски „Булдожер“ за решавање на името

Американскиот државен секретар Рекс Тајлерсон наскоро би требало да го посети Скопје во обид да издејствува решение на спорот за името и влез на...

Нова влада стари приказни: Вицепремиер во војна со медиуми

По објавувањето на анализата на проектот Призма на Балканската истражувачка мрежа (БИРН) во која се зборува за врската меѓу компанија во сопственост на вицепремиерот...

Висок вмровски функционер гостин на политички митинг во Тирана

Заладените односи меѓу екс владата и владата на Еди Рама, како и анимозитетот кај албанските партии кои одбија да влезат во коалиција со победникот...

Тајната и јавната полиција добиваат нови шефови

  Лазе Велковски во Бирото за јавната безбедност и Горан Николовски во тајната служба УБК е новиот двоец кој во наредниот период ќе ги водат двата...

Сакаа да го тепаат а тој се врати со џипот да ги гази, драма...

Скопјанецот Авни на групата „Ѕид на сообраќајниот срам“ објавува видео на кое се гледа како две возила возат по булеварот Србија во Аеродром а...

СЈО го пречека Сашо Мијалков

Специјалното јавно обвинителство денеска во својство на осомничен го пречека поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков. Екс шефот на тајната полиција...

Славниот „Смитсонијан“ за македонскиот рис

Интернет порталот на сваниот американски музејски комплекс „Смитсонијан“ од Вашингтон на американската и светската публика деновиве им го претставува македонскиот Рис поточно првото новородено...

„Foreign Policy“: За да влезе во ЕУ и НАТО новата влада ќе се откаже...

Еден од највлијателните американски и глобални медиуми фокусиран на меѓународната политика денеска предизвика дилеми и стравувања поврзани со Македонија и нејзиното уставно име, со...

Последни вести

На Бутарис му се малку над милион Македонци годишно во Солун

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис не ги заборави туристите од Македонија на промоцијата на неговиот град во Виена како туристичка и бизнис дестинација без оглед...

Слобода за Темелко бараат и Македонци од Австралија и од Италија

На повиците од разни страни од Македонија и од дијаспората за ослободување на Едмонд Темелко се придружија и Македонска православна заедница во Австралија, како...

Чавдар Николов: Заев цица од Борисов кој пак цица од Меркел (фото)

Бугарскиот сатиричар и карикатурист Чавдар Николов на свој начин ги опишува последните собитија на релација Скопје - Софија Според неговата карикатура Македонија преку премиерот Заев...

Во Бугарија не исклучуваат отпор од Руската црква за барањето од МПЦ

Во однос на барањето на Македонска православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) до Бугарска православна црква (БПЦ) да ѝ стане мајка не е исклучено...