Џамбаски: Пописот во Македонија ќе ја преврти историјата на Балканот!

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски е уверен дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка нема да остане само на хартија, ставајќи го во корелација со...

„Катимерини“: Нимиц оптимист за разговорите, но пречките демнат

Охрабрен од САД и  ЕУ (предводена од Германија), „Нимиц планира да го интензивира и надгради процесот преку организирање разговори на ниво на министри за...

Затворени градинки и училишта поради загадениот воздух – ама во Техеран

Се делат бесплатни маски за граѓаните, во сила е ограничување на сообраќајот, забрането е движењето на камиони низ градските улици, откажани се сите спортски...

Тричковски: Силјановска, Ќулафкова и Груевска-Маџоска се обидоа да ја силуваат Македонија

Новинарот Бранко Тричковски ги обвини академикот Катица Ќулафкова, професорките Гордана Давкова Силјановска и Симона Груевска - Маџовска дека се обиделе да ја силуваат Македонија. Реакцијата...

Лабовиќ: Промашени темелите за реформа во правосудството

Универзитетскиот професор Миодраг Лабовиќ смета дека стратегијата за реформи во правосудството е поставена на погрешни темели и дека таа нема да ја постигне крајната...

Договорена првата група амбасадори меѓу Владата и претседателот Иванов

Неофицијално, кабинетите на претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев ја договориле првата група амбасадори, одлука која што произлегува од системот на кохабитација меѓу...

Екстерористка на РАФ се сретна во Скопје со синот на нивна жртва

Јерг Шлеер, син на германскиот индустријалец Ханс Мартин Шлеер, убиен во 1977 година од терористичката организација „Фракција на Црвената армија“ (РАФ), минатиот месец бил...

Нова демократија за Македонија: Географско име за сите употреби

Еден од деветте потпретседатели на грчкиот Парламент, Никитас Какламанис од опозициската Нова демократија, го повтори ставот на партијата со најголема поддршка во моментов кај...

Села не го дава „здравство“, во СДСМ го спремаат д-р Филипче за министер?

„Ние не правиме договори за нешто што веќе сме го договориле при формирањето на владата. Во времето додека како Алијанса за Албанците управувавме со Министерството...

Реформаторите без кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ

„Начинот на кој се свика и брзината со кој се организира овој вонреден Конгрес, за жал може да биде причина за негово повторување во...

Последни вести

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Бура во СДСМ и меѓу “шарените” по изборот на нов министер за здравство

Изборот на неврохирургот, Венко Филипче кој беше советник на екс министерот за здравство, Никола Тодоров, а сега е советник во владата на премиерот Заев,...

Царкњас: Голем срам е во мир и со држава да им го даваме името...

Архимандрит Никодим Царкњас упати предупредувачки пораки до македонскиот народ во последната емисија „Во Центар“ на Васко Ефтов на телевизија Алфа, насловена „Дали ќе капитулираме како...

Венко Филипче потврдил дека е идниот министер за здравство

  Во наредните два дена, пратениците во Собранието ќе треба да се изјаснат за предлогот на СДСМ, за иден министер за здравство да биде избран...