Шилегов отвори поставка од НОВ и спомна окупација, но не и окупатор

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов спомна окупација на денешното отворање на постојаната поставка „Хероите на градот на Вардар“ во целосно обновената прва партизанска оружарница во Скопје...

Меѓународна потерница по петмина поврзани со настаните од 27 април

Министерството за внатрешни работи на својата веб-страница денеска објави дека е распишана меѓународна потерница за пет лица осомничени за учество во настаните и упадот...

Османи: Прашањето за името да не се „оптоварува“ со потпрашања за референдум

По информацијата на атинска „Скај“ дека наредната недела на 8 или 9 јануари вице-премиерот Бујар Османи ќе има средба со грчкиот шеф на дипломатијата...

Коѕиас вели има предлог за сложено име, никој не знае кој е!

Министерот за надворешни работи на Грција, предложи едно единствено сложено име за сите употреби во врска со прашањето за името на ПЈРМ, пренесуваат грчки...

ДПА: САД притиска на Грција за името

Од добро информирани дипломатски кругови во Атина, ДПА дознава, дека се создава „нова динамика“ во спорот. Но, оттаму предупредуваат дека е тешко да се...

По тресењето на југоисточна Македонија, силен земјотрес и во Црна Гора

На серијата земјотреси почувствувани во југоисточниот дел на Македонија во првите денови од новата година, а со епицентри во северна Грција, денеска силно се...

Депонијата „Дрисла“ казнета со 8.500 евра – гореле медицински отпад без мерка

Поради регистрирано пречекорување на дозволените граници за горење на медицинси отпад, поведена е прекршочна постапка и ограничување на работата на депонија „Дрисла“. Како што информираше...

Јовановски бара Апелација јавно да ја разгледа неговата жалба за притворот

Јавна седница од Апелациониот суд на кој ќе се разгледува неговата жалба по однос на продолжување на притворот за уштре 30 дена како осомничен...

Коѕиас: Работиме да се разбереме

„Оваа година ќе биде година кога ќе ги решиме горливите надворешно-политички прашања, националниот интерес бара решенија. Разговаравме за Балканот, за прашања поврзани со Албанија...

Каменос: Му верувам на Коѕиас

Изјави за проблемот околу таканареченото „скопско прашање“ дадоа Панос Каменос и грчкиот МНР Никос Коѕиас, веднаш по средбата на неколку министри од грчката влада со...

Последни вести

ЕУ-ОЦС: Македонија во ЕУ до 2035 година

Двата главни предуслови за влез во ЕУ, владеење на правото и пазарна економија ќе бидат се потешки за исполнување, смета во својата анализа Европската...

Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија!

Златко Хаџидедиќ, професор на Сараевска висока школа за наука и технологија, за српскиот весник „Политика“ тврди дека Велика Британија не се откажува од намерата...

Професор на Оксфорд бара прекин на преговорите со Грција

Време е да прекинат преговорите за „името“ со Атина бара професорот на престижниот универзитет Оксфорд Џејмс Петифер чие лично гледиште го пренесува ММДЧП. Пишува Џејмс...

Грција призна што правела на Идомени со бегалците – пишува Горан Момироски

- Турските власти го прават тоа што го правевме ние на границата со Скопје за време на мигрантската криза, само ги насочувавме мигрантите да...