Курц гледа перспектива за Балканот во ЕУ

Преговорите за пристапување со ЕУ и Турција треба веднаш да престанат, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц вчера за грчкиот весник „Катимерини“. Курц, чија земја го...

Куба, но и Mакедонија, најпосакувани за „соло“ туристки

Ако соло патувањето некогаш се сметаше за храбро и ризично за жените туристи, денеска на тоа се повеќе  се гледа како на авантуристичко и...

Сторија: Другар на Ципрас и Каменос финансирал “Комити” во Македонија

Кој е човекот што според британска истражувачка група давал пари за организирање протести против менување на името во Македонија? Се работи за иван Савидис, грчки...

МВР отвора истрага за кртот на Заев во полицијата

Министерството за внатрешни работи мора формално да започне истрага за протекување на информации од истрага на полицијата за наводните руски бизнисмени кои што плаќале...

Кремљ се налути: Сака ли Скопје добри односи со Москва?

Амбасадата на Русија во Скопје реагира на изјавата на премиерот Заев со тврдењето: Русофобијата станува алатка на Владата на Македонија Изјавата на Зоран Заев е...

Стварно, каде е третиот напаѓач на Саздо?

Третиот напаѓач на 21-годишниот Никола Саздовски Саздо кој почина по брутално претепување од тројца врсници се уште не е зад решетки, иако министерот за...

„Бомба“ од Заев: Грчки бизнисмени со руски пари повикувале на немири во пјРМ

Изјавата на македонскиот премиер дека про-руски бизнисмени од Грција ќе финансирале насилни протести во Македонија против членството на земајта во НАТО, дадена за не...

Пијан или трезен, Јункер нема да поднесе оставка (ВИДЕО)

Портпарол на Европската комисија изјави дека претседателот на институцијата Жан-Клод Јункер планира до крај да го одработи мандатот кој му истекува на есен следната...

Ориѓански и Бени Шаќири добиле закани по живот

Музичарот Златко Ориѓански открива дека тој и неговиот колега Бени Шаќири добиле закани за убиство и дека луѓе со тепачи им доаѓале на врата. Ориѓански...

Заев: про-руски бизнисмени плаќаат за насилни протести во Македонија

Премиерот Зоран Заев за БазФид Њуз. изјави дека странски бизнисмени кои имаат блиски врски со Русија, платиле илјадници долари за да се поттикне насилство...

Последни вести

Додека СДСМ и ДУИ му предвидуваат пуч, Мицкоски добива важна поддршка

Додека високи претставници на СДСМ и ДУИ брифираат за раскол во раководството на опозицијата лидерот на ВМРО - ДПМНЕ добил значајна внатрепартиска поддршка од...

Горбачов: Знаат ли САД што прават?

Американскиот претседател најави еднострано раскинување на Договорот за уништување и забрана за производство на проектили со краток и среден дострел (INF), и ја обвинија...

Мукоски налета на врата што не може да ја отвори (ВИДЕО)

Пратеникот на опозицијата Крсто Мукоски кој е под истрага за отварање на собраниските врати на 27 април конечно се соочи со врата што не...

Исмајлоска – Старова: Ако владата ги исполни 4-те барања ќе гласам за промена на...

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни измени, а најголема поддршка...